Máme dluh vůči planetě. V OSN promluvila Čaputová o klimatu, Babiš se zdržel krátce

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
24. 9. 2019 7:12
Z budovy sídla OSN v New Yorku se stala nedobytná pevnost. Ulice v okolí uzavřely zátarasy, město se zaplnilo policisty a na Manhattanu se tvořily dopravní zácpy. To všechno kvůli pondělnímu setkání světových lídrů, kteří do New Yorku přijeli, aby se dohodli, jak zachránit planetu.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na klimatickém summitu OSN v New Yorku.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na klimatickém summitu OSN v New Yorku. | Foto: ČTK

New York (od naší zpravodajky) - První podzimní den vystoupaly teploty v New Yorku nad třicet stupňů Celsia. Horko, jasně modré nebe a spalující sluneční paprsky odrážející se od skleněných mrakodrapů tvořily kulisy setkání, které se neslo v duchu klimatické hrozby. Rostoucí teploty, stále častější extrémní vlny veder, tající ledovce, smrtící bouře nebo sucho byla stěžejní témata projevů v klimatizovaných konferenčních místnostech i rozhovorů na rozpáleném nádvoří sídla OSN.

Mimořádný klimatický summit, který svolal generální tajemník OSN António Guterres, měl přinést naději, že svět začne konečně jednat. "Je to boj, který prohráváme, ale který stále ještě můžeme vyhrát," hlásala loga na všudypřítomných plakátech.

"Tohle není summit pro diskusi o klimatu, není to ani summit pro jednání o klimatu, protože o přírodě nemůžete jednat. Je to summit pro akci," pronesl za mohutného potlesku publika během svého úvodního projevu António Guterres. 

Světoví lídři dostali v pondělí prostor, aby předložili své plány na to, jak radikálně snížit emise a efektivně přejít k ochraně klimatu. Na půdě OSN se proto mikrofonů chopili ti zástupci členských zemí, kteří mohli představit konkrétní programy transformace průmyslu, energetiky, dopravy i zemědělství. Mezi nimi i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Český premiér Andrej Babiš naopak nepromluvil.

"Jsem pyšná, že jsem mohla reprezentovat svou zemi jako jednu z mála v našem regionu," zhodnotila Čaputová svůj výstup. V projevu představila plán slovenské vlády na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. 

Země bez ambiciózního plánu prostor nedostaly. Nehovořili například lídři zemí, jako je Japonsko či Austrálie. Velmi krátce se na summitu mihl i americký prezident Donald Trump.

"Ze zákulisních informací vím, že jsem měla možnost vystoupit jednak díky tomu, jaké cíle jsem za Slovensko mohla prezentovat, ale prý také zaujal můj osobní příběh," vysvětlila Čaputová, která před svou prezidentskou funkcí pracovala jako environmentální právnička a bojovala proti nelegální skládce u obce Pezinok.

"Máme dluh vůči planetě a musíme změnit náš životní styl," řekla pak ve svém projevu. "Jsme první generací, která cítí dosah svých bezohledných činů. A můžeme být posledními, kteří s tím mohou něco udělat," cituje ji slovenský Denník N. Jako konkrétní příklad toho, co Slovensko dělá pro lepší klima, Čaputová zmínila zavření uhelných dolů v oblasti horní Nitry.

Klima je velký hit

Český premiér Babiš se na summitu zdržel jen krátce během jeho zahájení. "Paradoxně tady vystoupí zástupci zemí, kteří chtějí mluvit o výzvách, ale ani neplní to, co jsme se zavázali plnit v roce 2015 na klimatické konferenci v Paříži," kritizoval řečníky ještě před zahájením summitu.

"Dneska je klima velký hit a každý o něm mluví. Já tomu rozumím, ale je potřeba, aby státy, které tady dnes promluví, k tomu něco udělaly," řekl Babiš s tím, že za Česko nechce pronášet pouhé sliby.

"Jsme seriózní stát a politici, proto mluvíme v konkrétních číslech," vysvětlil premiér. "Slíbit něco do roku 2050 určitě není problém, ale my máme závazky z roku 2015 z Paříže a tam je na tom Česko velice dobře," dodal s tím, že Česko má jasný plán, jak oproti roku 1990 snížit do roku 2050 emise o 80 procent.

Zapojit se do debaty

Do debaty na světové úrovni se ale Česko v New Yorku nezapojilo. Z pondělní akce bylo přitom zřejmé, že ta už se nevede o tom, jestli klimatické změny způsobuje člověk a jestli se jim dá efektivně zabránit. Summit ukázal, že proti rozzlobeným studentům a aktivistům už nestojí nečinní nebo pochybovační politici.

Na půdě OSN se o ochraně klimatu mluvilo konkrétně. Světoví politici popisovali praktické způsoby řešení klimatické krize, zkušenosti vlastních zemí i nutnost spolupráce. Například nizozemský premiér Mark Rutte vysvětloval, jak se svět může učit z chyb, kterých se jeho země dopustila, i ze způsobů, jak se připravuje na stoupání hladiny oceánu.

O problémech rozvojových zemí, které nemají na snižování emisí dostatek peněz, mluvil například salvadorský ministr životního prostředí Fernando López. Delegace z Itálie nebo ze Španělska procházely instalací Světové zdravotnické organizace, která ve speciálních stanech a pomocí parfémovaných plynů demonstrovala míru znečištěného ovzduší ve světových metropolích.

Projev nakonec pronesli zástupci více než 60 zemí, včetně německé kancléřky Angely Merkelové, která slíbila zdvojnásobit příspěvek do fondu OSN na pomoc méně rozvinutým zemím v boji s klimatickými změnami, nebo indického premiéra Naréndry Módího, jehož země patří mezi největší znečišťovatele životního prostředí.

Celý den byla klimatická hrozba ústředním tématem světových lídrů, které je rozdělovalo na dvě skupiny. Na ty, kteří k němu měli co říct, a ty, kteří k němu neřekli nic.

Video: Boj o klima? Vymýváme kelímky od jogurtů a pak letíme přes půl světa, říká psycholog

Hodně prudy bychom si ušetřili tím, kdybychom šli po tom důležitém. Nemůžeme být dokonalí v nedokonalém světě, míní Jan Krajhanzl. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Vláda nakoupí od Izraele protiletadlový komplet za 14 miliard

Česko pořídí formou mezivládní dohody od izraelského kabinetu čtyři baterie protiletadlového raketového kompletu za 13,7 miliardy korun. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) v pondělí s podrobnostmi záměru seznámil vládu, sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Ministerstvo obrany tak nyní může podepsat smlouvu. Protiletadlový komplet SPYDER do Česka dodá izraelská firma Rafael.

Nákup minulé pondělí schválilo kolegium ministerstva obrany, a to včetně vyčíslení dvacetiletého životního cyklu. Obrana předpokládá, že za používání čtyř baterií během dvou desetiletí zaplatí 23,5 miliardy korun. V částce jsou zahrnuty platy vojáků, palivo, provozní výdaje české armády i náklady na servis, které by neměly podle připravované smlouvy přesáhnout 7,5 miliardy korun s DPH.

"Vážím si ochoty izraelské vlády sdílet s námi nejmodernější obranný systém, který posune naši armádu vstříc schopnostem pro 21. století. Konečně se tak zbavíme závislosti na sovětských KUBech ze 70. let, které neodpovídají současným požadavkům na ochranu vzdušného prostoru," uvedl Metnar.

Obrana původně počítala na základě průzkumu trhu z roku 2016, že za protiletadlový komplet zaplatí asi deset miliard korun, izraelský výrobce nakonec požadoval 15,7 miliardy korun. "Prvotní indikativní izraelskou nabídku se nám během vyjednávání podařilo snížit o dvě miliardy korun. Je naopak jasné, že muselo dojít k navýšení oproti předpokládané hodnotě vycházející z průzkumů trhu v roce 2016," uvedl Lubor Koudelka, náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Zaměstnanci České pošty budou tři dny stávkovat, sníží pracovní tempo

Chystaná třídenní stávka dvou menších odborových organizací na České poště bude mít formu snižování tempa práce na jednotlivých pracovištích. Stávky za zlepšení pracovních podmínek na poště se má zúčastnit 9000 pracovníků, tedy třetina zaměstnanců podniku. Stávka se uskuteční, protože jednání o zřízení odborné pracovní skupiny s generálním ředitelem Romanem Knapem zatím ztroskotala. Odborové organizace SOS-21 a NOS ČP to dnes uvedly ve společné tiskové zprávě.

"Stávka na dny 29. září až 1. října bude mít formu pasivní rezistence (snižování tempa práce), se striktním dodržováním technologických postupů vydaných zaměstnavatelem a se striktním dodržováním bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) na všech pracovištích České pošty. Během této třídenní stávky budou všichni účastníci stávky zaznamenávat veškeré pochybení v oblasti BOZP a zhoršující se pracovní podmínky zaměstnanců," uvedl předseda odborů NOS Flip Janovský.

Vytvoření pracovní skupiny, která by řešila přetěžování zaměstnanců a nevyhovující pracovní podmínky na poštách, slíbil Knap po jednání s odboráři na začátku září. Vytvořená pracovní skupina je ale podle odborů nefunkční a nehodlá konstruktivně řešit problémy zaměstnanců. V polovině září navíc vedení podniku vydalo prohlášení, podle kterého Česká pošta beze zbytku respektuje zákoník práce a pravidla bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a zaměstnanci nejsou v žádném případě přetěžováni.. Odboráři poté zřídili vlastní pracovní skupinu bez účasti managementu.

Veškeré výstupy a konkrétní zjištění v oblasti dodržování BOZP mají pošťáci zasílat odborovým organizacím a ty je postoupí orgánům státní správy, jejichž hlavním úkolem je kontrola dodržování povinností plynoucích z pracovněprávních předpisů.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Bidenova administrativa vydala nová pravidla, jež mají chránit dětské přistěhovalce

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v pondělí ohlásila nové kroky k udržení programu pro dětské přistěhovalce DACA. Program chrání mladé lidi před vyhoštěním a o jeho zrušení usilovala minulá vláda Donalda Trumpa.

Podle stanice CNN k březnu v USA využívalo DACA 613 030 lidí. Ministr pro vnitřní bezpečnost Alejandro Mayorkas ohlásil nová pravidla, avšak dodal, že nemohou nahradit rozhodnutí Kongresu, který jediný může uživatelům programu DACA poskytnout trvalou ochranu.

Nová pravidla stanovují, že DACA mohou využívat ti, kdo přišli do USA před dovršením 16. roku, trvale v USA pobývali od června 2007, jsou nyní ve škole nebo ji absolvovali, nespáchali těžký zločin a neohrožují národní bezpečnost.

Program se týká přistěhovalců, kteří do USA přišli v dětském věku a díky DACA mohli získat každé dva roky obnovitelné vízum a pracovní povolení. Trump usiloval o zrušení programu od roku 2017, na soud se obrátil následujícího roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy