Online rozhovor - Operátoři v Česku měli vysoké investice do sítí, které byly nutné. Tak v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz vysvětlil náměstek ministra průmyslu a obchodu Lubomír Bokštefl, proč v Česku stojí mobilní internet více než třeba v Polsku nebo Rakousku.
Lubomír Bokštefl
Je absolventem ČVUT, obor technická kybernetika. V letech 1991 až 1992 působil na pozici náměstka federálního ministra spojů ČSFR. Po rozpadu federálního státu pracoval například ve společnosti AT&T, mimo jiné jako generální ředitel pro ČR a SR. Byl také obchodním ředitelem společnosti TTC. Na pozici poradce ministra průmyslu působí od června roku 2015, od konce minulého týdne je pak náměstkem Jana Mládka.
Zdroj: MPO
Základní problém byl podle něj v podmínkách aukce z roku 2013, kdy operátoři dražili frekvence na vybudování nových rychlých sítí. "Šlo o požadavek na pokrytí neatraktivních území - to znamená prvotní vysoké náklady s nízkou mírou návratnosti. Srovnávejme srovnatelné: v ČR je jedno z nejvyšších pokrytí území rychlým internetem 4G/LTE. Závidí nám ho i Němci. Ale to něco stojí," napsal Bokštefl v odpovědi jednomu ze čtenářů.
Na dotaz, proč Češi neplatí stejnou cenu dat jako Poláci, kteří platí výrazně méně, odpověděl podle svých vlastních slov drze. "Chcete služby jako v Polsku - odjeďte do Polska," napsal náměstek Jana Mládka. Nízké ceny v Polsku podle něj navíc také nejsou pro všechny.
Že jsou v Česku data v mobilu dražší, je i tím, že "konkurenční prostředí u nás není tak moc silné, aby tlačilo ceny dolů". Zároveň podle něj ale bude ještě dlouho trvat, než do Česka přijde čtvrtý velký operátor.
Navíc Čechům vzkázal, že mají najít odvahu, aby začali s operátory o cenách více jednat. "Řada soukromých uživatelů využívá lepších cen. Nebojí si je vyjednat," napsal v jedné z odpovědí.