Předmětem kritiky Bruselu i některých unijních zemí je novela zákona o potravinách, kterou poslanci schválili v lednu. Podle ní by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů a tento podíl by měl postupně ještě růst.
Komise už koncem ledna uvedla, že vývoj kolem zákona sleduje a v případě jeho přijetí podrobně zanalyzuje, zda norma není v rozporu s unijními smlouvami zaručujícími volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu.
Pokud bude zákon přijat, vytvoří podmínky "mající obdobný efekt jako množstevní omezení dovozu", konstatoval nyní komisař Breton v odpovědi na dotaz pirátského europoslance Mikuláše Peksy. Dodal, že zákon bude "odrazovat či zcela bránit dotčeným obchodům v nákupu zboží od dodavatelů z jiných členských států". Omezování dovozu zakazují pravidla společného unijního trhu.
Pokud by zákon začal platit, může komise s Českem zahájit řízení pro porušování unijních norem. V případě, že by Praha námitkám Evropské komise nevyhověla, může ta nakonec Česko zažalovat u Soudního dvora EU. Ten má poté možnost udělit zemi vysokou pokutu.
Na Česko se už v lednu se stížností na chystaná pravidla obrátili zástupci osmi zemí včetně Německa, Francie či Polska.
Stoupenci zákona schváleného hlasy poslanců ANO, ČSSD, SPD a komunistů tvrdí, že vyhovuje požadavkům Bruselu na snížení ekologické stopy zemědělství. Odpůrci to odmítají, Česko podle nich navíc není soběstačné v produkci některých druhů zeleniny či vepřového masa.
Senát bude o novele hlasovat příští týden. Nejsilnější senátorské kluby dávají najevo, že budou proti a návrh pravděpodobně neprojde. V takovém případě bude novinku znovu projednávat Sněmovna, kde už dostatek hlasů k jejímu prosazení patrně nebude. Postoj totiž pravděpodobně změní poslanci ANO.