Obsah dokumentu lze shrnout do tří klíčových oblastí: transparentní komunikace se zákazníkem, jednoznačné a férové podmínky smluvního vztahu a kontrola a regulace fungování zprostředkovatelů prodeje energií. Ministr Havlíček věří, že závazek řady malých i velkých hráčů přispěje ke kultivaci trhu nejen v období před přijetím příslušné novely zákona.
Podle prezidenta svazu Tomáše Prouzy by se deklarace mohla stát symbolickým začátkem nového fungování energetického trhu v Česku. Dohodu podepsaly mimo jiné skupina ČEZ a Bohemia Energy, Pražská plynárenská nebo E.ON, podle Prouzy tedy všichni významní hráči na trhu i menší dodavatelé. "Všichni signatáři deklarace budou mezi sebou sdílet výpovědní lhůty, čili bude jednoznačně definováno, kdy kdo může ze smluvního vztahu odejít, a vymizí praktika, kdy jsou někteří lidé donuceni podepsat novou smlouvu, zatímco ještě běží ta stará," uvedl příkladem.
Aby SOCR ČR zajistil maximální kontrolu při dodržování podepsaných závazků, oslovil mimo jiné s výzvou ke spolupráci Českou obchodní inspekci (ČOI). Ta bude při kontrolách zjišťovat, zda firma, která podepsala deklaraci, ji i dodržuje. Pokud tomu tak nebude, svaz upozorní firmu a vyzve ji k případné nápravě. O té bude informovat veřejnost.
Signatáři budou také mimo jiné kontrolovat způsob prodeje svých zprostředkovatelů. "Končí doba, kdy se zprostředkovatelům nikdy nic nestalo a mohli dál pokračovat v byznyse," dodal Prouza. Připomněl, že nekalé praktiky vedou často k tomu, že se klienti dostávají do finančních problémů, nebo dojde k přerušení dodávek energií. ČOI při kontrolách zjišťuje až 90 procent nekalých praktik hlavně od zprostředkovatelů.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ještě pod vedením exministryně Marty Novákové (za ANO) v dubnu uvedlo, že pro boj s takzvanými energetickými šmejdy využije zákon o ochraně spotřebitele. Novela by měla platit od začátku příštího roku. Omezí například maximální délku trvání smlouvy na dobu určitou mezi obchodníkem a spotřebitelem na 36 měsíců. Aktuálně je tato doba neomezená. Po uplynutí 36 měsíců bude nově automaticky považována za smlouvu na dobu neurčitou. Zákazník podle něj dále dostane možnost vypovědět smlouvu na dobu určitou s automatickým prodloužením závazku kdykoli do 15. dne před uplynutím sjednané doby.
Další novinkou je zákaz sankcí plynoucích z automatického ukončení smluv. Míří například na praxi, kdy prodejci zákazníkům vnucovali třeba LED žárovky a v případě vypovězení smlouvy o dodávkách energie požadovali za tyto takzvané dárky zdarma uhrazení sankcí. Novela rovněž zavádí právo zákazníka na bezodkladné písemné vyhotovení smlouvy a na poskytnutí kopie smlouvy či souhrnu podstatných náležitostí smlouvy. Platnost plných mocí bude omezena pouze na šest měsíců.