Ochranné lhůty a konec vydíracích žárovek. Vzniknou nové zbraně na energetické šmejdy

Ondřej Neufus ČTK Ondřej Neufus, ČTK
Aktualizováno 12. 4. 2019 10:38
Úřady vyhlásily boj proti takzvaným energetickým šmejdům. Novela zákona o ochraně spotřebitele počítá například se snazším vypovídáním smluv, se vznikem veřejného registrů zprostředkovatelů, ale i s omezením platnosti plné moci či zákazu sankcí z automatického ukončení smluv. Podívejte se, co se v boji s podomními prodejci proudu chystá.
Foto: ČTK

Nepoctiví prodejci energií budou mít těžší práci

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) využije v boji proti takzvaným energetickým šmejdům zákon o ochraně spotřebitele. Jeho novela by měla platit od začátku příštího roku. Počítá se například se snazším vypovídáním smluv, se vznikem veřejného registrů zprostředkovatelů, ale i s omezením platnosti plné moci či zákazu sankcí z automatického ukončení smluv.

Odcházející ministryně Marta Nováková na čtvrteční tiskové konferenci uvedla, že o vážnosti situace na energetickém trhu svědčí i to, že se Česká obchodní inspekce i Energetický regulační úřad musí ročně zabývat tisícovkami podnětů od občanů. "To je skandální, zvlášť když si uvědomíte, že oklamanými bývají zejména senioři," řekla Nováková.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Papež František povýšil Filipínce, který ho může jednou nahradit

Papež František jmenoval filipínského kardinála Luise Antonia Tagleho příštím šéfem Kongregace pro evangelizaci národů. Povýšení do vatikánské funkce globálního významu nejspíše zvyšuje šance dvaašedesátiletého Filipínce na to, aby v budoucnu stanul v čele katolické církve, napsala agentura Reuters.

Kardinál se kvůli výkonu nové role přesune do Říma a bude tak moci nabrat zkušenosti v srdci řídicí struktury církve. Kongregace pro evangelizaci národů dohlíží na její aktivity v mnoha rozvojových zemích a má velký vliv na věřící z Afriky či Asie.

Právě na Filipínách je ze všech asijských zemí největší podíl katolíků, kteří zde tvoří asi 80 procent obyvatelstva. To je zhruba 80 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy