Po Tatře oživuje zbrojař Strnad i opravnu letadel v Mošnově. Chce konkurovat Číňanům

Ivana Gračková
1. 11. 2016 19:52
Společnost Job Air Technic postaví na letišti v Mošnově na Novojičínsku druhý hangár na opravy letadel. Nová hala přijde na 250 milionů korun. Firma ji chce financovat z vlastních zdrojů. Počet svých zaměstnanců chce z nynějších 202 postupně zdvojnásobit na 400.
Mošnovská opravna letadel Job Air Technic
Mošnovská opravna letadel Job Air Technic | Foto: Libor Fojtík

Ostrava – Opravárenskému podniku Job Air Technic, který v Moravskoslezském kraji zaměstnává stovky lidí, hrozil ještě nedávno bankrot. Nyní má ale firma ovládaná od letošního roku holdingem Czechoslovak Group nové, příjemnější starosti.

V příštím roce se dílny v Mošnově rozšíří o nový údržbový hangár. Zároveň zástupci firmy vymýšlí, jak postupně zvýšit počty zaměstnanců ze současných dvou set až na dvojnásobek. V budoucnu to mošnovskému podniku umožní rozšířit kapacitu, takže bude moci opravovat najednou až osm letadel.

Výstavbu nové haly bude Job Air financovat z vlastních zdrojů a bankovních úvěrů, holding Czechoslovak Group zbrojaře Jaroslava Strnada finančně vypomůže pouze v případě nutnosti. Hala, která by měla mít oproti původní poloviční velikost, přijde na čtvrt miliardy korun. Pozemky na její výstavbu v areálu letiště v Mošnově na Novojičínsku firma získala od Moravskoslezského kraje.

Ještě na začátku letošního roku přitom firmě hrozil konkurz. Managementu se nakonec podařilo insolvenční řízení dokončit reorganizací, během níž do opravárenské firmy vstoupil holding Czechoslovak Group. Insolvenční řízení skončilo po více než dvou a půl letech letos v srpnu.

"Akvizici Job Air Technic jsme vnímali jako příležitost, která skvěle zapadá do naší strategie získávat tradiční české a slovenské podniky s potenciálem a následně je postavit na nohy. Podobně jako jsme nastartovali kopřivnickou Tatru a nyní se snažíme oživit Avii, jsme i Job Air Technic chtěli navrátit k prosperitě," říká Petr Rusek, člen představenstva Czechoslovak Group a také předseda představenstva společnosti Tatra Truck, do níž holding vstoupil obdobným způsobem a s obdobnými cíli. Doplnil, že holding nebude odčerpávat z Job Air žádné finance, zisky budou sloužit k dalšímu rozvoji firmy.

Přestože i během insolvenčního řízení byla firma stále v mírném zisku, až jeho ukončení umožnilo rychlé nastartování ekonomiky. V roce 2015 byly tržby 218 milionů korun a hrubý zisk 16 milionů korun, letos budou tržby 450 milionů a hrubý zisk v rozmezí 95 až 100 milionů korun.

Chybějí kvalifikovaní lidé

Firma má aktuálně zakázky minimálně do května příštího roku, v současnosti se v hangáru opravují čtyři letadla ze Španělska, Irska a Skandinávie. Omezuje ji pouze nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

Usiluje proto o získání certifikátu, který jí umožní školit si vlastní personál. "Zítra očekáváme audit Úřadu civilního letectví, který by nám měl následně udělit oprávnění k základnímu výcviku leteckých mechaniků. V nejbližší době tedy začneme rekvalifikovat například strojní nebo automobilové mechaniky," doplnil Daniel Barč. Firma chce každý rok přijmout zhruba padesát nových zaměstnanců až do cílového stavu 400 lidí.

Druhou halu začne Job Air Technic stavět v květnu příštího roku. Nový hangár bude propojen se stávajícím a pojme do údržby dva letouny současně. Rozměry hangáru budou 94 × 58 metrů, v nejvyšším bodě bude vysoký 23,5 metru. Do nové haly se přesunou opravy menších letadel typu Airbus A 321 či Boeing 737. Tím se uvolní prostory v původním hangáru pro opravy větších letadel.

"S výstavbou nové haly a navýšením naší opravárenské kapacity souvisí také snaha o získání oprávnění k údržbě Airbusu A 330, která rozšíří portfolio služeb naší firmy. Předpokládám, že toto oprávnění získáme ve druhém kvartále příštího roku," informoval ředitel Barč. Možnost opravovat větší letouny s delším doletem výrazně rozšíří spektrum zákazníků, kteří dnes své stroje opravují převážně v Číně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 6 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 7 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy