Státním zaměstnancům stoupnou od listopadu platy o tři procenta, schválila vláda

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 19. 10. 2015 10:05
Vyšší plat dostanou například úředníci, knihovníci, pracovníci v sociálních službách, policisté, hasiči nebo učitelé. Od ledna pak o pět procent porostou platy ve zdravotnictví. Návrh ministerstva práce schválila vláda cestou vlakem do Ústí nad Labem, kde má dnes výjezdní zasedání.
Přidáno mají dostat i hasiči. (Ilustrační foto)
Přidáno mají dostat i hasiči. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Platy zaměstnanců veřejného sektoru od listopadu vzrostou. Úředníkům, knihovníkům, pracovníkům v sociálních službách, umělcům, policistům či hasičům by se měly od listopadu zvednout tarify o tři procenta, učitelům o 3,3 procenta. Vláda návrh ministerstva práce schválila cestou vlakem do Ústí nad Labem, kde má dnes výjezdní zasedání.

Přidáno dostanou i zaměstnanci ve zdravotnictví, platový tarif se jim zvýší od ledna příštího roku, a to o pět procent. Zdravotnická zařízení na zvýšení platů pro téměř 80 tisíc lidí dostanou 1,4 miliardy korun.

"Platy ve veřejném sektoru jsou dlouhodobě podhodnoceny, k jejich zmražení došlo hlavně mezi lety 2009 až 2013. Zvýšení si můžeme dovolit i díky pozitivnímu ekonomickému vývoji. Na navýšení jsme se shodli v rámci vlády i během jednání se zástupci odborových organizací," uvedla ministryně práce Michaela Marksová.

Už koncem září vláda rozhodla o posílení letošních výdajů rozpočtu na platy o 866,03 milionu korun. Pro příští rok by do tříprocentního zvýšení platů i s odvody mělo putovat 2,5 miliardy korun. Kromě toho by na přidání učitelům o 3,3 procenta mělo být 1,92 miliardy. Celkem 149 000 lidí pak platí kraje, města a obce. Tříprocentní přidání by je mělo od listopadu vyjít na 1,5 miliardy.

Odbory se sice s vládou shodly na tom, že státní zaměstnanci mají dostat přidáno, chtěly ale, aby státním zaměstnancům platy vzrostly o pět procent. Podle nich by se tedy měly platy od listopadu zvýšit o tři procenta a o další dvě pak od ledna. Zdravotníci by navíc podle odborářů měli od Nového roku dostat přidáno deset procent.

Výhrady má například i Olomoucký kraj . Kvůli zvýšení platových tarifů bude prý letos muset na sociální služby dát o 3,2 milionu víc a v příštím roce pak o 20 milionů, navýšení dotace na to ale stačit nebude.

Podle ministerstva práce se na přidání v posledních dvou měsících mohou využít peníze z červencové finanční injekce 780 milionů do sociálních služeb. Dotace v příštím roce by zatím podle návrhu rozpočtu měly být nižší než letos. Měly by činit 8,2 miliardy, v tomto roce to bylo 8,36 miliardy, uvedlo ministerstvo práce.

Hlasování o limitech těžby

Vláda na výjezdním zasedání v Ústí nad Labem bude projednávat další osud těžebních limitů.

Podle informací ČTK jdou na jednání kabinetu dva návrhy, o nichž se bude pravděpodobně hlasovat. Protože vládní koalice nemá na prolomení limitů jednotný názor, bude mít zřejmě každý ministr možnost hlasovat pro jeden z návrhů. Oba návrhy, které má ČTK k dispozici, počítají s tím, že limity se na Bílině prolomí.

V postoji k dalšímu nakládání s dolem ČSA se ale usnesení liší. Jedno z nich počítá s návrhem Mládka (ČSSD), aby se rozhodnutí o ČSA odsunulo do roku 2020. Druhé z usnesení se omezuje pouze na to, že ministr průmyslu má do konce roku 2020 v rámci vyhodnocení energetické koncepce předložit analýzu potřeb hnědého uhlí.

V Ústí nad Labem vládu přivítaly stovky horníků skandováním "zrušte limity". Naopak heslem "zachovejte limity" se obraceli na ministry ekologičtí aktivisté. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSA) oběma rozděleným skupinám oznámil, že vláda nejspíše prolomí limity na dole Bílina a zachová je na dole ČSA.

Internetová anketa Křišťálová lupa jde do finále. Chcete vidět on-line deník Aktuálně.cz na vítězné příčce? Dejte nám svůj hlas zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 14 minutami

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy