Vypadají jako nástroj moderní doby. Přitom platební karty pamatují už víc než sto let

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
25. 11. 2018 7:28
Platební karty se v Česku zabydlely, podíl jejich transakcí každý rok prudce roste i v porovnání se světem. Kdy se nám ale vlastně poprvé dostaly do rukou? Kde a kdy platební karty vznikly? Podívali jsme se do jejich dlouhé historie.

V peněžence má alespoň jednu platební kartu 96 procent Čechů. A platí s ní stále častěji. Jde totiž o rychlý způsob úhrady a také přibývá míst, kde je možné s kartou platit.

Platební karty vypadají jako moderní vynález, pamatují ale více než sto let. První pokusy najdeme dokonce v 19. století v Americe.

Článek vznikl ve spolupráci s Pavlem Juříkem, autorem knihy Platební karty, Ilustrovaná historie placení.

První karty v Evropě i u nás

Foto: Pavel Juřík, Platební karty, Ilustrovaná historie placení

V 60. a 70. letech 20. století prožívala Evropa dlouhé období hospodářského růstu, tedy ovšem s výjimkou zemí za "železnou oponou" v sovětském bloku. Lidé cestovali za obchodem nebo poznáním jako nikdy předtím. Většina domácností si kromě spořitelních knížek otevřela u bank a spořitelen běžné účty.

Pro snazší přístup k hotovosti a placení ve vybrané obchodní síti jim banky začaly nabízet šekové knížky. Úspěch kreditních karet v USA a jejich expanze do Evropy ale inspirovala evropské bankéře a hoteliéry, k následování jejich příkladu.

U nás vydala první platební kartu v roce 1988 Živnostenská banka, dnešní UniCredit Bank, a to jako dispoziční kartu k tuzexovým účtům, vedených v "bonech". Tuzexové účty byly účty, na které se konvertovaly zahraniční "západní" měny v podobě tuzexových korun, papírové peníze se pak nazývaly "tuzexové poukázky".

V roce 1990 pak vydala tato banka i první mezinárodní kartu v Česku pod známkou VISA. 

 

Právě se děje

Další zprávy