Pět domů od Metrostavu má špatnou statiku, lidé se musí dočasně vystěhovat

Adam Váchal Adam Váchal
22. 5. 2016 12:00
Metrostav Development začne v pondělí opravovat první z pěti bytových domů, které postavila v pražské Libni. Projekt Galerie nad Vltavou má špatnou statiku. K rekonstrukci zbývajících čtyř potřebuje souhlas všech vlastníků bytů. Obyvatelé dostali na výběr: buď bezplatně bydlet v hotelu, nebo si nechat vyplatit finanční kompenzaci. Někteří se ale stěhovat nechtějí.
Galerie nad Vltavou
Galerie nad Vltavou | Foto: Google Street View

Praha – Obyvatelé pěti bytových domů v pražské ulici Nad Okrouhlíkem se musí dočasně vystěhovat ze svých domovů kvůli špatné statice. Přestože se jedná o teprve třináct let staré stavby, podle stavebního úřadu hrozí obyvatelům nebezpečí a je nutné všechny budovy kompletně opravit. Dva měsíce tak musí lidé bydlet v hotelu či u známých.

"Oprava prvního bytového domu začne v pondělí 23. května a předpokládáme, že potrvá 60 kalendářních dní. Vlastníci bytových jednotek dostali finanční kompenzaci za nemožnost užívání bytů," vysvětluje předseda představenstva a generální ředitel společnosti Metrostav Development Jiří Procházka.

Právě zmíněná firma pět bytových domů stavěla, tehdy ještě pod názvem Metrostav Investment. Samotnou statiku měla na starosti subdodavatelská firma SURPMO.

Metrostav nabídl všem vlastníkům, že od nich byty odkoupí za cenu, za kterou je v roce 2003 koupili. V případě, že by byli ochotni prodat byt všichni majitelé v jednotlivých domech, zaplatil by jim 120 procent z původní ceny. To však lidé odmítli.

Celkem se v pěti stavbách nachází 126 bytů, ve kterých žije přes tři stovky obyvatel. Společnost všem lidem, kteří se musí odstěhovat, zajistila buď náhradní ubytování v hotelu, nebo jim nabídla finanční kompenzaci. Většina zvolila druhou z variant. Na jak vysoké odškodnění si majitelé bytů přišli, firma odmítla komentovat.

Zatímco oprava prvního z pěti domů odstartuje v pondělí a termín prací by měl být v nejbližší době známý také v případě druhé z budov, u zbývajících třech staveb je oprava komplikovaná.

Stavební společnosti se zatím nedaří na rekonstrukci domluvit s majiteli. Aby mohl práce v jednotlivých domech zahájit, potřebuje k tomu Metrostav souhlas od všech jejich vlastníků. Někteří se však odmítají na dva měsíce odstěhovat a bydlet mimo svůj domov.

Firma se s obyvateli projektu Galerie nad Vltavou snaží domluvit na rekonstrukci již několik let. Na podzim loňského roku se jednání s vlastníky snažila urychlit tím, že se obrátila na stavební úřad Prahy 8 a na problematickou statiku jej upozornila.
Úředníci následně nařídili všem majitelům bytů, aby podepřeli své stropy speciálními podpěrami. Proti tomu však lidé protestovali. Podpěry by totiž museli hradit ze svého a navíc by museli částečně rozebrat své podlahy.

Radnice Prahy 8 si následně kvůli protestům nechala zpracovat nezávislý posudek Kloknerova ústavu ČVUT. Z něj vyplynulo, že okamžité podepření všech stropů není nezbytné. Lidé tak konstrukce nemuseli pořizovat.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Aktualizováno před 29 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací. Na místě je také speciální vůz Atego pro mimořádné situace.

Hasiči měli událost hlášenou v 17:15, na místo vyslali tři profesionální a jednu dobrovolnou jednotku. "Pět minut po příjezdu jsme měli požár pod kontrolou a za dalších deset minut bylo uhašeno," řekl Kavka. Nyní budou hasiči zjišťovat příčiny, podle mluvčího připadá v úvahu technická závada či nedbalost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy