Hlavně žádné analýzy. Čínská média dostala návod, jak psát o zmizení šéfa Alibaby

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
9. 1. 2021 9:54
Peking nařídil médiím v Číně, aby cenzurovala zpravodajství o antimonopolním vyšetřování technologického giganta Alibaba. Její zakladatel Jack Ma se přitom před dvěma měsíci záhadně vytratil z očí veřejnosti, když předtím kritizoval čínský regulační systém. List Financial Times komentoval fakt, že chce Peking kontrolovat pokrývání vyšetřování firmy, slovy, že celá věc nabyla na politickém významu.
Čínský miliardář, dnes už bývalý šéf internetové obchodní firmy Alibaba Jack Ma.
Čínský miliardář, dnes už bývalý šéf internetové obchodní firmy Alibaba Jack Ma. | Foto: Reuters

"Pokud jsou jakákoliv prohlášení společnosti v rozporu s oficiálním stanoviskem, nepublikujte je, nesdílejte je, necitujte zahraniční média," píše v pokynech podle The Financial Times (FT) propagandistické oddělení vlády, kterými se mají tamní média od konce prosince řídit.

Právě tehdy regulační úřady v Číně nařídily vyšetřování internetové firmy Alibaba, někdy přezdívané jako "čínský Amazon", za údajné porušení antimonopolních pravidel. 

O několik dní později pak úřady vyzvaly její finančnětechnologickou divizi Ant Group k takové úpravě úvěrových operací a dalších aktivit, která by zajistila plnění regulačních požadavků. Kroky úřadů jsou součástí širší kampaně proti monopolistickým praktikám v prostředí internetu. 

Nejenže se nemá zpravodajství při informování o vyšetřování Alibaby odchylovat od oficiální linie výkladu, média se také například bez svolení nesmí pouštět do vlastních hlubších analýz.

"Takové nařízení je přísné a nezvyklé," míní výzkumný pracovník z Kalifornské univerzity v Berkeley Siao Čchiang. 

"Tento jazyk se podobá direktivám, které se týkají 'velmi důležitých politických událostí', jako byl soud s Po Si-lajem," připomněl Siao proces s někdejším členem stranického politbyra, který byl v roce 2013 odsouzen na doživotí za zneužití moci a korupci. Jeho případ bývá označován za největší politický skandál v Číně za desítky let.

Bankovnictví s mentalitou zastaváren

Alibabu, která čítá přes deset divizí včetně zmiňované Ant Group či firmy AliExpress, založil v roce 1999 podnikatel a čínský miliardář Jack Ma. Ten se koncem loňského října na konferenci v Šanghaji opřel do čínského regulačního systému, který podle něj brání inovacím. Kritiky neušetřil ani čínské bankovnictví, jež má podle Maa mentalitu zastaváren, které se bojí půjčit komukoliv, u koho by to mohlo představovat riziko.

Teď už to jsou více než dva měsíce, co se neobjevil na veřejnosti, aktivní nebyl ani na sociálních sítích. Média tak začala spekulovat, zda Peking, který utlačuje kritiky režimu, nemá jeho zmizení na svědomí.

Diváci ho nakonec neviděli ani v listopadu na televizních obrazovkách, kde se měl opět objevit jako porotce africké televizní show Afričtí hrdinové podnikání. Mluvčí Alibaby pro server BBC uvedl, že Ma do křesla porotce nemohl usednout údajně z časových důvodů.

Siao připomněl, že investice společností, které Ma vlastní, jsou přímo spojeny s některými z politicky nejmocnějších čínských rodin. "Konflikt s čínským státem znamená, že v pozadí stojí pravděpodobně vysoká politika. Nejde pouze o jeden projev, který se dotkl Siho (čínského prezidenta Si Ťin-pchinga) nebo nějakého jiného aparátčíka," domnívá se Siao.

List The Wall Street Journal (WSJ) na konci prosince informoval, že za antimonopolním vyšetřováním Alibaby může stát snaha Pekingu oslabit finanční a technologickou říši čínského miliardáře a také získat větší podíl v jeho firmách. Podle WSJ to tvrdí nejmenovaní čínští úředníci a vládní poradci obeznámení se situací.

S tímto tvrzením koresponduje i prohlášení nejmenovaného čínského státního zaměstnance, které citovaly FT. "Myslím, že Peking se Alibaby do jisté míry bojí. Vláda v této společnosti vidí konkurenta," uvedl anonymní zdroj.

Vývoj cen akcií Alibaby
Vývoj cen akcií Alibaby | Foto: Financial Times

Graf zachycuje vývoj cen akcií firmy Alibaba od prosince 2019 do letošního ledna. Upozorňuje také na loňský říjen, kdy Ma vystoupil s projevem kritizujícím čínský režim. Ceny jsou uvedeny v hongkongském dolaru. Autorem grafu jsou Financial Times.

Vlastní výklad událostí

Kritika, které se zakladatel Alibaby v říjnu dopustil, vedla také ke zrušení primární veřejné nabídky (IPO) akcií Ant Group. 

Podle zahraniční korespondentky televize CNN Seliny Wangové zmizel Ma právě hned po zrušení IPO. Podle zdrojů Wangové si Peking přeje, aby se podnikatel držel zpátky a veřejný prostor chce ohledně antimonopolního vyšetřování ovládnout vlastním výkladem událostí.

V širším kontextu podle Wangové ztrácí Peking trpělivost s přílišným vlivem technologických gigantů, jako jsou Alibaba, Ant či Tencent. Běžný Číňan se bez nich v každodenním životě neobejde. Jsou nezbytné mimo jiné pro komunikaci, nákupy na internetu, investice na akciovém trhu či pro uzavření pojištění. Tyto firmy jsou ale režimem čím dále více vnímány jako ohrožení politické stability země.

Video: Číně jsme dovolili příliš, chováme se vazalsky. Vítání pomoci bylo potupné, říká Etzler

Cesta Miloše Vystrčila na Tchaj-wan nebude mít žádné dopady na vztahy s Čínou. Peking na nás nemá žádné páky, míní bývalý zpravodaj ČT v Číně. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 36 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy