Zmizel nejbohatší Číňan. Jack Ma kritizoval režim, pak se bez vysvětlení odmlčel

Jana Václavíková ČTK Jana Václavíková, ČTK
4. 1. 2021 16:10
Šestapadesátiletý podnikatel Jack Ma se stal v Číně ztělesněním úspěchu. Založil obří společnost Alibaba, která kromě internetových nákupů podniká i v zábavním průmyslu nebo investuje do vývoje umělé inteligence. Lidé ho znají také z akčního filmu nebo pro jeho malířský talent - svůj obraz prodal v přepočtu za 144 milionů korun. Teď se ale nejbohatší Číňan odmlčel.
Čínský miliardář, majitel internetové obchodní firmy Alibaba.
Čínský miliardář, majitel internetové obchodní firmy Alibaba. | Foto: www.weforum.org

Zakladatel Alibaby se už přes dva měsíce neobjevil na veřejnosti a aktivní nebyl ani na sociálních sítích. Jeden z jeho posledních příspěvků se týkal soutěže Afričtí hrdinové podnikání.

Jde o jeho projekt, kde se soutěží o 1,5 milionu dolarů (31,8 milionu korun) pro africké byznysmeny. Ma, který byl v roli porotce a zároveň investora, se však nezúčastnil finále natočeného počátkem listopadu, píše deník Financial Times. Toto je jeden z jeho posledních tweetů: 

Média proto spekulují, zda Jack Ma nezmizel. Za to by mohla být odpovědná čínská vláda, která se snaží umlčovat kritiky režimu.

Jack Ma vystoupil koncem loňského října na konferenci, kde ve svém projevu kritizoval čínské bankovnictví a regulační systém. Ten podle něj stojí v cestě inovacím, je dědictvím průmyslového věku a má mentalitu zastaváren, které se bojí půjčit komukoliv, u koho by to mohlo představovat riziko.

"Musíme zavést nový systém pro další generaci a mladé lidi. Musíme současný systém reformovat," uvedl Ma podle serveru Yahoo Finance

Jeho kritika se ale podle webu Quartz dostala až k prezidentovi Si Ťin-pchingovi, kterého údajně natolik rozčílila, že osobně nařídil pozastavit vstup finančně-technologické divize Ant Group na burzu. Další rána pro tuto firmu, přidruženou ke skupině Alibaba Group, přišla na konci prosince, kdy úřady zahájily její antimonopolní vyšetřování. 

Vězení, pokuta nebo zmizení

Pokud za zmizením Jacka Maa skutečně stojí čínská vláda, pak předchozí zkušenosti jiných podnikatelů napovídají, jaký by mohl být jeho další osud. Mezi lety 2016 a 2017 zmizelo hned několik čínských miliardářů, z nichž někteří skončili ve vězení, jiní se po pár měsících znovu objevili a u několika z nich se stále nezjistilo, co se s nimi stalo.

Jeden z posledních případů sahá do loňského března. Realitní magnát Žen Č’-čchiang zmizel na půl roku poté, co napsal esej reagující na vystoupení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k tématu koronaviru. Siho označil za šaška.

Znovu se Žen objevil bez jakéhokoliv vysvětlení až v září u soudu, kde se přiznal ke korupci a několika dalším zločinům. Dostal trest 18 let za mřížemi a musel zaplatit pokutu ve výši 4,2 milionu jüanů (13,8 milionu korun), připomíná britská stanice BBC

Vyšetřován je také zakladatel firmy CEFC Jie Ťien-ming, který byl honorárním poradcem českého prezidenta Miloše Zemana a nyní o něm nejsou nové zprávy. Původně soukromá skupina CEFC si před časem vybrala Českou republiku jako sídlo svých evropských aktivit. V Česku zároveň koupila podíly v několika firmách, získala mimo jiné téměř stoprocentní podíl ve fotbalové Slavii Praha.

CEFC ale v roce 2018 upadla do problémů kvůli vysokému zadlužení. Po překotném vývoji převzala výkon akcionářských práv nad CEFC Europe státní CITIC Group. Jie je v Číně podezřelý z hospodářské kriminality.

Lu Siao-meng, analytička poradenské firmy Eurasia Group, se ale domnívá, že případ Jacka Maa by mohl mít mírnější průběh. Podle ní může mít pozitivní vliv i prohlášení společnosti Ant Group, že bude dodržovat všechny regulace, a její otevřenost vládnímu vyšetřování. "Peking chce hlavně Maa varovat, aby se přestal chovat nekontrolovatelně," míní analytička.

Video: Do Číny nejedu, protože jsem kritizovala Prohlášení čtyř, a kvůli podpoře disidentů, říká Denemarková

Přestože už se řešily letenky, přišlo odmítnutí a postupně jsem se dozvěděla, ze důvodem je má kritika Číny, říká spisovatelka Radka Denemarková. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy