"Už brzy". EU a Čína jsou blízko uzavření průlomové dohody o obchodních investicích

Ekonomika Ekonomika
29. 12. 2020 12:45
Evropská unie a Čína zřejmě ještě tento týden uzavřou klíčovou a dlouho vyjednávanou dohodu o investicích. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vyjádření nejmenovaného unijního představitele. Také podle čínského ministerstva zahraničí by dohoda mezi oběma stranami měla vzniknout co nejdříve. Společnosti z unijních zemí tak budou mít jednodušší přístup na čínský trh.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na tiskové konferenci po videokonferenci s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na tiskové konferenci po videokonferenci s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem | Foto: Reuters

Vyjednávání o zásadní investiční dohodě začalo už v roce 2014. Pak ale několik let vázlo. Brusel si stěžoval, že Čína neplní sliby ohledně odstraňování překážek pro unijní investice na tamním trhu. Peking přitom dříve slíbil, že druhou největší ekonomiku světa otevře.

K proměně postoje Pekingu a uzavření dohody mezi Čínou a EU zřejmě přispělo ekonomické napětí mezi Spojenými státy a Čínou, konstatoval podle Reuters unijní zdroj. Podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí nyní jednání "dosáhla velkého posunu".

Dohodu o investicích probírali v pondělí v Bruselu zástupci unijních zemí, kteří proti ní nevznesli zásadní námitky. Nejmenovaný zdroj z EU v pondělí pro Reuters uvedl, že by mohla být definitivně odsouhlasena během videokonference tuto středu. "Evropská komise dovedla do konce všechna jednání, která byla velmi úspěšná, zejména co se týče tak nesnadných oblastí, jako je pracovní právo," řekl představitel Evropské unie agentuře Reuters. 

Pro společnosti ze států EU to znamená jednodušší přístup na čínský trh, kde se jejich aktiva dočkají lepší ochrany. I pokud se podaří dosáhnout politické shody, do právních textů může být podle zdroje Reuters dohoda převedena až v průběhu několika měsíců. Nejasný je také osud evropského vymezení proti využívání otrocké práce v Číně, které chtěl Brusel v dohodě ponechat. 

Hongkongský deníku South China Morning Post upozornil, že debata o uzavření dohody přichází ve chvíli, kdy se nastupující americký prezident Joe Biden chystá upevnit vztahy s EU a naopak postupovat v obchodních záležitostech přísně vůči Číně. Biden se například rozhodl prozatím ponechat zvýšená cla na dovoz čínského zboží zavedená svým předchůdcem Donaldem Trumpem.  

Polsko v pondělí navrhovalo, aby se dohoda konzultovala s administrativou v lednu nastupujícího Bidena. Ostatní unijní země tento názor nesdílely.

 

Právě se děje

před 19 minutami

CRIF: V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy