Oděvní řetězec H&M odchází z Ruska. Pro značku šlo o šestý největší trh

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 7. 2022 11:59
Švédský oděvní řetězec H&M odchází z Ruska. Druhý největší prodejce módy na světě to v pondělí oznámil na svém webu. Společnost pozastavila své podnikání v Rusku na začátku března, krátce po invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Pro H&M bylo Rusko šestým největším trhem, počet prodejen tam firma zvyšovala, zatímco na mnoha jiných trzích prodejny redukuje.
Pobočka oděvního řetězce H&M v Moskvě
Pobočka oděvního řetězce H&M v Moskvě | Foto: Reuters

"Po pečlivém zvážení považujeme vzhledem k současné situaci za nemožné pokračovat v našem podnikání v Rusku," uvedla generální ředitelka Helena Helmerssonová. 

"Jsme hluboce zarmouceni dopadem, který to bude mít na naše kolegy," dodala. Žádné další podrobnosti k tomu neuvedla.

Mluvčí společnosti sdělil, že rozhodnutí se v Rusku dotkne přibližně 6000 pracovníků. Konec působení H&M v Rusku se podle něj bude týkat 170 kamenných obchodů a jejich webových prodejních kanálů.

Řetězec má v plánu fyzické prodejny dočasně znovu otevřít, aby v Rusku prodal zbývající zásoby. Očekává se, že likvidace bude stát přibližně dvě miliardy švédských korun (4,6 miliardy korun). Částku firma zahrne do výsledků za třetí čtvrtletí jako jednorázové náklady.

Prodej v Rusku zastavilo několik dalších maloobchodních prodejců, například společnosti Inditex či Adidas. Americký maloobchodní řetězec TJX a největší polský maloobchodní prodejce módy LPP se rozhodli své obchody v Rusku prodat.

Španělský Inditex, majitel obchodů Zara, minulý týden svým akcionářům sdělil, že své aktivity v Rusku nechá zatím jen pozastavené. "Jsme v kontaktu se všemi subjekty, kterých se to pozastavení dotklo, a zkoumáme různé alternativy. (…) V tuto chvíli však neexistuje jiné rozhodnutí než situaci nadále sledovat," uvedl generální ředitel společnosti Inditex Oscar García Maceiras.

Rusko, zasažené sankcemi za agresi vůči Ukrajině a také problémy v dodavatelských řetězcích, legalizovalo takzvaný paralelní dovoz. Ten umožňuje maloobchodníkům dovážet výrobky ze zahraničí bez souhlasu vlastníka ochranné známky. Paralelní dovoz média připomínají také v souvislosti s prodejem mobilních telefonů.

 

Právě se děje

Další zprávy