Promod, Next a teď i Orsay. Světové módní značky mají v Česku problémy a zavírají

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
8. 6. 2022 7:43
Německý módní řetězec Orsay, který působí v Česku a na Slovensku už čtvrt století, jedná o prodeji svých zdejších 90 prodejen. Během pandemie koronaviru zavřelo své obchody v tuzemsku už několik oděvních značek. Mimo jiné třeba francouzský Promod nebo britský Next.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Mohu potvrdit, že Orsay je v závěrečných fázích jednání o prodeji svých prodejen v Česku a na Slovensku. Pokud se to nepodaří, Orsay zde vstoupí do insolvence a prodejny uzavře," uvedl pro časopis Forbes koncem května anonymní zdroj obeznámený s průběhem vyjednávání.

Podle tohoto zdroje byl na prodej slovenských poboček čas do konce května, u českých je pak do konce června. Společnost přitom na dotazy médií ohledně své budoucnosti nereaguje. 

Mateřská firma loni přiznala finanční problémy, do kterých se dostala mimo jiné v Německu nebo v Rakousku. V Česku řetězec podle poslední zveřejněné účetní uzávěrky za rok 2020 vykázal ztrátu přesahující 117 milionů korun, která byla způsobena celosvětovou pandemií a s tím spojeným uzavřením poboček.

Orsay ale není jedinou módní značkou, která se v posledních letech dostala do úzkých. Své české prodejny postupně uzavřel i francouzský módní řetězec Promod. Provozoval jich zde přitom kolem dvou desítek. 

Promodu v účetním roce 2019/2020 klesly tržby o 18 procent na 164,6 milionu korun. Zisk zvýšil o 2,4 milionu korun, zároveň vzhledem k dalšímu vývoji ale ve výroční zprávě uvedl, že pandemie koronaviru má významný vliv na jeho obrat.

Na českém trhu v roce 2020 skončila také francouzská oděvní síť Camaieu, loni v listopadu se dostala do úpadku. Do insolvence se s přičiněním covidu dostaly i české značky Pietro Filipi a Kara.

V módě je velká konkurence

"Příchody a odchody se odehrávají po celém světě průběžně, nejen na českém trhu v uplynulém období," podotýká pro online deník Aktuálně.cz vedoucí pronájmu maloobchodních prostorů pro střední a východní Evropu z Cushman & Wakefield Jan Kotrbáček.

"Poslední dva roky poznamenané covidovými restrikcemi samozřejmě na síle moc nepřidaly, nicméně i toto období přinese vedle poražených i vítěze. Těmi obvykle bývají ti, kdo se dokážou nejlépe přizpůsobit situaci," pokračuje.

Firmy podle něj musí reagovat hlavně na postupné změny v zákaznickém chování. "Klíčem k tomu jsou neustálé inovace, investice do digitalizace prodeje a do komunikace se zákazníky," dodává Kotrbáček.

Podle dat společnosti Cushman & Wakefield opustilo Česko předloni celkem 14 značek. Kotrbáček se domnívá, že jejich strategie na českém trhu nefungovala.

Oproti tomu loni do tuzemska vstoupilo hned 12 značek z módního odvětví. Šlo například o značky HalfPrice, Versace, Modivo nebo Primark, který je známý nízkými cenami.

"Červnové otevření první a největší prodejny Primarku v centru města ve střední a východní Evropě na pražském Václavském náměstí bylo nejvýznamnějším vstupem nové značky ze segmentu rodinné módy a doplňků na zdejší trh - nejen letos, ale za uplynulých deset až patnáct let," připomněl Kotrbáček.

"Posledním podobně významným příchodem bylo otevření prodejny H&M v roce 2003, předtím například značek Zara, C&A, Marks & Spencer či New Yorker," dodal.

Primark, kterému se ovšem koronavirová pandemie ve světě také nevyhnula, letos plánuje v Česku otevření druhé prodejny, a to v Brně. Značka má vstoupit také na slovenský trh.

Video: "Jsem zvedává. Chci to porovnat s Drážďany," svěřovali se lidé při loňském otevření obchodu Primark v Praze.

"Jsem zvědavá. Chci to porovnat s Drážďany," svěřovali se lidé při otevření obchodu Primark v Praze. | Video: Kristýna Pružinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

ČOI zjistila během karlovarského festivalu pochybení u poloviny restaurací 

Česká obchodní inspekce provedla v Karlových Varech od začátku letošního ročníku filmového festivalu zatím tři desítky kontrol restaurací a barů. Pochybení inspektoři zjistili téměř v polovině případů. Nejčastějším prohřeškem bylo nedodržení míry u nápojů a hmotnosti u pokrmů. O průběžném výsledku kontrol dnes informoval web iROZHLAS.cz a Česká televize.

V jedné z restaurací v centru Karlových Varů byl inspektorům naúčtovaný džbánek vody, který ale obsluha nepřinesla. V dalším z kontrolovaných podniků zase nenalili správnou míru alkoholických nápojů.

Podle České televize se pokuty zatím nejčastěji pohybovaly mezi 5000 a 7000 korunami. Ve správním řízení to může být až pět milionů korun, dodala ČT.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Francie chystá úplné znárodnění EDF. Zadlužená firma musí prodávat proud se slevou

Francouzská vláda chystá úplné znárodnění energetické společnosti EDF, uvedla dnes podle agentury Reuters premiérka Élisabeth Borneová. Akcie společnosti po jejím výroku prudce zpevnily. Francouzský stát nyní vlastní 84 procent akcií tohoto zadluženého jaderného giganta.

"Potvrzuji vám dnes, že stát má v úmyslu kontrolovat 100 procent kapitálu EDF," uvedla Borneová ve svém projevu v dolní komoře parlamentu. V promluvě formulovala priority své menšinové vlády.

Společnost EDF nabrala zpoždění a překročila rozpočet při stavbě jaderných elektráren ve Francii a v Británii. Potýká se také s korozí u některých svých stárnoucích reaktorů. Polovina jejích reaktorů ve Francii je nyní mimo provoz.

Energetický podnik dále poškodilo vládou nastavené pravidlo, podle něhož musí elektřinu prodávat konkurentům se slevou. Nařízení přišlo před dubnovými prezidentskými volbami, v nichž Emmanuel Macron obhajoval mandát. Podle Reuters se tak snažil odvrátit hněv veřejnosti kvůli rostoucím účtům za energii.

EDF odhaduje ušlý zisk na 18,5 miliardy eur (458,4 miliardy Kč) a předpokládá, že prodej elektřiny se slevou ji bude stát kolem 10,2 miliardy eur. Její dluh se letos zvýší o 40 procent na více než 61 miliard eur, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Počet potvrzených obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách vzrostl na devět

Čtyři osoby už identifikovali jejich příbuzní, pět dosud ne, oznámil dnes šéf Tridentské provincie Maurizio Fugatti. Česká diplomacie již v úterý potvrdila, že mezi oběťmi jsou dva čeští občané. Sedm osob utrpělo zranění, některá jsou vážná. Pravděpodobně tři osoby se ještě pohřešují, konečný počet mrtvých se tak může vyšplhat na dvanáct. Pátrání po obětech se odehrává ve velmi složitých podmínkách a rovněž identifikace pozůstatků není jednoduchá.

Záchranáři zapojili do pátrání i vrtulníky a bezpilotní letouny. Podle italského deníku La Repubblica se dronům podařilo vypátrat pozůstatky dvou osob, které nejspíš patří mezi dosud pohřešované horolezce.

Drony rovněž objevily pozůstatky ženy, není však jasné, zda jde o již potvrzenou oběť či osobu pohřešovanou. Nalezené pozůstatky je nyní potřeba důkladně prozkoumat a identifikovat.

Další zprávy