Reforma stojí dost peněz
V případě reformy pracovního času v Česku nebude zřejmě stát připraven finančně pomoci. "Přesto je třeba počítat s náklady na přípravu reformy - tedy na informační kampaň, zpracování metodických příruček pro jednotlivá
odvětví, případně pro konkrétní směnné režimy, případně vypracování experimentálních studií v rámci jednotlivých odvětví," uvádí autoři studie.
Pokud bude setrvávat napětí na trhu práce kvůli nedostatku uchazečů, pak autoři navrhují přijmout opatření, která usnadní a urychlí vstup cizinců.
A ještě varují, že pokud stát nebude zaměstnavatelům kompenzovat náklady spojené se zkrácením pracovní doby, a to ani například v podobě krácení odvodů na sociální a zdravotní pojištění u nově přijatých zaměstnanců, je potřeba počítat se zvýšenými nároky na veřejné rozpočty.
"V odvětvích závislých na nepřetržitém a směnném provozu, typicky zdravotnictví, sociální péče, složky záchranného systému, bude totiž nutno chybějící pracovní sílu doplnit novou pracovní silou, jelikož zvýšená produktivita práce nevyřeší výpadky v dostupnosti služby. Zvýšení výdajů z veřejných rozpočtů na novou pracovní sílu se bude týkat jak mzdových nákladů, tak bude nutné počítat s fixními náklady, tedy náklady spojenými s přijímáním nových zaměstnanců, jejich zapracováním, dalším vzděláváním a také s pracovními pomůckami, které jsou v konkrétním odvětví využívány," dodává autorský tým.