Boj o vodu v Česku: Kdo vám ji smí odstřihnout a proč je dobré nakoupit si kbelíky

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 17. 8. 2019 7:12
Kdo vám může zakázat čerpat vodu z vodovodu a vlastní studny a kolik porušení takového zákazu stojí? Jaký je rozdíl, když berete vodu z řeky kbelíkem, nebo čerpadlem? A když už jednou smíte čerpat vodu ze studny bez omezení, znamená to, že máte navždy vyhráno? Aktuálně.cz sestavilo odpovědi na otázky, které se v období sucha dotýkají stále většího počtu Čechů.
Foto: ČTK

Kdo mi může omezit odběr z obecního vodovodu?

  • Omezit čerpání z vodovodu může v současnosti vodoprávní úřad, tedy obecní úrad obce s rozšířenou působností, případně také běžný obecný úřad - ale pouze opatřením obecné povahy.

Skrze obecně závaznou vyhlášku toto omezení obce vyhlásit nemohou. V praxi se mezi tím často nerozlišuje, rozdíl v tom ale je. "Zásadním rozdílem mezi vydáváním opatření obecné povahy a vyhlášky je to, že opatření obecné povahy musí být dopředu - to znamená než k samotnému omezení odběru vody z obecního vodovodu dojde - v návrhu zveřejněno a dotčené osoby jsou oprávněny podat proti opatření obecné povahy písemné odůvodněné námitky, které musí být vypořádány," vysvětluje Horáček.

  • Zákon o vodovodech a kanalizacích v současnosti nestanovuje sankci za nedodržení omezení odběru vody z vodovodu.

Obce přitom často hrozí za porušení zákazu zalévání z vodovodu pokutou ve správním řízení až do výše 50 tisíc korun. "To je podle mého názoru ale nesprávný výklad zákona. Nejedná se totiž ani o neoprávněné užívání obecního zařízení  a nejde ani o neoprávněný odběr z vodovodu, který je pokutován do výše až 50 tisíc korun," doplňuje Horáček.

Určitou možností zůstává, že by obec jako vlastník vodovodu měla omezení odběru vody a případnou sankci zanesenou do odběratelské smlouvy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy