"Takový postup považujeme za samozřejmý," uvedl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.
Žurovec uvedl, že například program Pětadvacítka je navázaný na důchodové pojištění, takže osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které ho v ČR neplatí, na tuto formu pomoci vůbec nemají nárok. Na základě tohoto záchranného balíčku mají živnostníci a podnikatelé postižení opatřeními kvůli šíření koronaviru nárok na jednorázový příspěvek 500 korun denně.
"Totéž platí u daňových úlev v rámci našich liberačních balíčků. Daňové úlevy se ze své podstaty vztahují pouze na ty, kteří v České republice daně platí," doplnil Žurovec.
Ministerstvo financí v rámci takzvaných liberačních balíčků například plošně prominulo pokuty za pozdní odevzdání daňového přiznání, kde se prodloužila lhůta z 1. dubna do 1. července, nebo prominulo červnové zálohy na daň z příjmů u fyzických i právnických osob.
Také senátor Zdeněk Hraba (STAN) se i s odkazem na Dánsko a Polsko vyslovil pro to, aby na podpůrné programy dosáhly pouze firmy, které sídlí v České republice. "Státní podpora má patřit pouze těm firmám, které daní v Česku. Firmy, které daní jinde, nemají mít na českou státní podporu nárok," uvedl Hraba s tím, že stát nemůže rozdávat peníze pro ty, kteří nepřispívají do státního rozpočtu.
Polsko: Daňové ráje jsou prokletí
Dánské ministerstvo financí v sobotu informovalo, že prodloužilo záchranné programy pro společnosti a zaměstnance do 8. července. Pomoc se však netýká společností, které vyplácejí dividendy, skupují vlastní akcie anebo sídlí v daňovém ráji, napsala agentura Bloomberg.
K podobnému opatření se na počátku měsíce uchýlilo Polsko. Premiér Mateusz Morawiecki uvedl, že velké společnosti, které chtějí díl z balíčku šesti miliard dolarů (151,5 miliardy Kč), musí platit daně v Polsku. "Skončeme s daňovými ráji, které jsou prokletím moderní ekonomiky," řekl u té příležitosti.
Za daňové ráje se označují země, kde podniky platí nízké nebo žádné daně. Firmy, které si zde registrují sídlo, se často vyhnou placení daní v zemi, kde skutečně podnikají.
Mezi nejznámější a nejpopulárnější daňové ráje patří Gibraltar, Bahamy, Bermudy, Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy a Panama.
Podle serveru Business Insider je nepravděpodobné, že by stejný krok učinila Británie, Nizozemsko, Švýcarsko a Lucembursko, které také lákají podnikatele na výhodná daňová opatření.