Nový úsek D47 u Ostravy se podle šéfa ŘSD zvlní celý

Domácí ČTK Domácí, ČTK
26. 1. 2012 7:44
Společnost Eurovia CS použila levnější materiál. Stavbaři viní ŘSD, že si ho objednala
Foto: Aktuálně.cz

Praha  - Postupně se zvlní celý 8,5 kilometru dlouhý úsek dálnice D47 mezi Bělotínem a Ostravou.

Tvrdí to alespoň šéf  Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) René Poruba v rozhovoru pro deník E15.

Problematický materiál podle něj stavbaři použili v rozporu se smlouvou po celé délce úseku a bobtnání se projevuje na 2,5 kilometrech. Zhotovitel stavby, firma Eurovia CS, naopak tvrdí, že se zvlnilo pouze 600 metrů silnice a chyby jsou na straně ŘSD.

Ředitel Eurovie Martin Borovka sdělil v úterním vydání E15, že bobtnající materiál je pouze na úseku o délce 1,9 kilometru. "A hýbe se jen dvakrát tři sta metrů. To přepočteno znamená, že je to škoda maximálně za 125 milionů korun." Takzvaný studený odval, který byl údajně při stavbě použit a později nabobtnal, si podle Borovky přálo právě ŘSD.

S tím ovšem šéf ředitelství Poruba zásadně nesouhlasí. "Argumenty, jež používá ředitel Borovka o tom, že za zvlnění může ŘSD, protože si údajně objednalo vadný materiál, nejsou pravdivé," řekl E15 a dodal, že celková výše škod na D47 se zatím vyčíslit nedá. Už na začátku ledna ale Poruba novinářům oznámil, že ředitelství bude prověřovat i další lokality a škody jdou do stamilionů korun.

Stavbaři prý totiž nepoužili jen studený odval, ale také ocelárenskou strusku. "Ta prokazatelně a nezpochybnitelně bobtná. Posudek společnosti Unigeo, který je součástí dokumentace, výslovně zakazuje použít ocelárenskou strusku. Přesto byla zhotovitelem použita v rozhodující míře," uvedl Poruba.

Problematický úsek dálnice postavilo za 4,3 miliardy korun konsorcium firem v čele se společností ODS-Dopravní stavby Ostrava, kterou v roce 2009 převzala Eurovia CS. Úsek je v provozu od prosince 2007. Severomoravská D47 se začala budovat v roce 2004, nyní se stavba blíží ke svému konci. Zbývá dostavět poslední část mezi Bohumínem a hranicemi s Polskem.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy