Smlouvy silničářů a exmanažera ŘSD prověří kontrola

ČTK ČTK
9. 1. 2012 13:35
Michal Hala měl Jihomoravskému kraji radit s evropskými dotacemi
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Karel Toman

Brno - Jihomoravský kraj pošle kontrolu na správu silnic, která uzavřela smlouvu s bývalým výkonným ředitelem Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Michalem Halou.

Hala měl podle ní radit silničářům, jak mohou zrychlit a zefektivnit získávání evropských dotací, a za to bral 10 000 korun měsíčně, řekl krajský radní odpovědný za dopravu Zdeněk Pavlík (ČSSD).

Halu a dalšího vysokého manažera ŘSD policie loni obvinila kvůli údajně nevýhodným pronájmům pozemků. Oba jsou ve vazbě.

Podle Pavlíka byla smlouva platná asi tři čtvrtě roku 2010. "Kontrola bude zjišťovat plnění a to, jestli je smlouva po právní stránce v pořádku," uvedl radní.

Úředníci z odboru dopravy Jihomoravského kraje tak podle něj budou zkoumat například to, jakou práci Hala za peníze odvedl. Poradenství se mělo týkat regionálního operačního programu i dalších evropských dotačních programů.

Hala byl dřív členem ČSSD, vyškovská okresní organizace strany vedená právě Pavlíkem v neděli Halovo členství ve straně pozastavila. Pavlík uvedl, že smlouvu u jihomoravských silničářů získal Hala až po odchodu z ŘSD.

Odmítl, že by se exmanažer ŘSD ke kontraktu dostal díky svému členství v ČSSD. "O existenci smlouvy jsem vůbec nevěděl," uvedl Pavlík.

Zdůraznil, že pod Jihomoravský kraj spadá 300 příspěvkových organizací. Jen Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje prý uzavírá 15 až 20 podobných smluv za rok.

Halu, bývalého ředitele ŘSD Petra Laušmana a také někdejšího právníka ŘSD protikorupční policie loni v prosinci obvinila kvůli údajně nevýhodným pronájmům pozemků ze strany ŘSD na dálnicích D47 a D5. Soud na ně uvalil vazbu.

Dva exmanažery policisté stíhají pro přijímání úplatku a také pro porušování povinnosti při správě cizího majetku. Bývalého právníka pouze pro druhý z trestných činů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nehoda tří nákladních aut ráno uzavřela dálnici D48 na Karvinsku

Nehoda tří nákladních aut uzavřela ráno na Karvinsku dálnici D48 ve směru na Český Těšín. Policie zatím nemá informace o tom, že by na místě byli zranění, řekla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Auta se podle Jirouškové srazila krátce po 05:30, o uzavření dálnice na 69. kilometru informovalo Národní dopravní informační centrum před 06:30. Doprava je podle něj odkloněna na 62. kilometru u Tošanovic, auta se mohou vracet zpět na exitu 70.

Další zprávy