Nový rok: dražší energie, nižší daně

Redakce eko
1. 1. 2006 7:00
Praha První den v roce s sebou vždy přináší změny. Letošní Nový rok znamená snížení daní, zvýšení důchodů a minimální mzdy. Zdraží se elektřina a plyn. Přinášíme i některé další očekávané změny.
Foto: Aktuálně.cz

 • Snižují se daně z příjmů fyzických osob. Sazba daně klesne ve dvou daňových pásmech pro příjmy do 30 tisíc korun měsíčně. Asi čtyři miliony lidí s nižšími a středními příjmy tak ušetří tři až čtyři tisíce ročně. Nižší daně se projeví až v přiznání za rok 2006.
 • Zvýšení výdajových paušálů pro živnostníky a malé podnikatele platí už v letošním daňovém přiznání stejně jako společné zdanění manželů.
 • Mění se i daň z přidané hodnoty. Jazykové školy nebo posilovny tak budou podléhat nižší, pětiprocentní sazbě DPH.
 • Zvyšují se důchody. Průměrná penze se zvýší o 380 korun na 8128 korun měsíčně. Celkově stát důchodcům za celý příští rok vyplatí o 12 miliard více. Vláda měla podle zákona valorizovat důchody o 3,1 procenta, ale prosadila 4,9procentní nárůst.
 • Domácnostem zdraží plyn i elektrická energie. Cena plynu stoupne v průměru o 4,8 procenta, elektřina zdraží o 8,9
  procenta. Nejvíce plyn podraží v jižních Čechách, nejméně ve východních. Vyšší ceny za energie zaplatí i podnikatelé. Energetický regulační úřad zároveň od nového roku znovu ceny reguluje.
 • Teplo zdraží v závisosti na palivu. Teplo vyráběné plynem může zdražit o desetinu, cena uhlí vzroste o 1 až 4 procenta. Vzroste i cena vody.
 • Zvyšuje se minimálí mzda na 7570 korun měsíčně. Doposud byla 7185 korun. Další zvýšení, na 7955 korun, přijde v polovině roku.
 • Ruší se Fond národního majetku. Jeho pravomoci převezme ministerstvo financí. Majetek přechází přímo na stát.
 • Celkem 565 českých obcí bude spadat pod jiný finanční úřad. Lidé by tak měli jezdit na berní úřad tam, kde vyřizují i jiné záležitosti, například pasy a občanské průkazy. Nezaplacené pokuty a nedoplatky bude místo berních úřadů nově vymáhat celní správa.
 • Bankovní úvěrový registr se propojí s databází leasingových a splátkových firem.
 • Obchodníci budou muset označit kolkem i lahve lihovin ze starých zásob, na které se dosud tato povinnost nevztahovala.
 • Družstva mohou od ledna 2006 od státu získat státní finanční podporu na výstavbu bytů. Státní fond  rozvoje bydlení má pro příští rok na tyto účely 1,2 miliardy korun, což by mělo podpořit výstavbu přibližně 1500 bytů.
 

Právě se děje

před 44 minutami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy