Nové bezúročné půjčky na zateplování. Stát uvolní na bytové domy zatím 600 milionů

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
2. 3. 2020 11:46
Bytové domy v Česku s výjimkou Prahy mohou od pondělí žádat o peníze z nového programu Zateplování, který je určen na energetickou modernizaci. K dispozici je v první fázi 600 milionů korun, poskytované úvěry jsou bezúročné.
Foto: Murom a.s.

Informovala o tom ředitelka Státního fondu rozvoje bydlení Hana Pejpalová. "Předpokládám, že typickým zájemcem budou Společenství vlastníků jednotek - SVJ," řekla Pejpalová. Náměstek ministryně pro místní rozvoj Zdeněk Semorád doplnil, že jde o nový program, který má navázat na dřívější dotace pro zateplování.

"Už se uskutečnily tři výzvy na dotační část, rozdělili jsme už více než čtyři miliardy korun mezi 2000 projektů, další čtyři miliardy máme k dispozici na dotace do roku 2023," uvedl.

V rámci nového programu jsou připraveny na úvěry další až dvě miliardy korun. "Nejde jen o zateplení vnější obálky a výměnu oken. Je možná například i výměna hlavního zdroje tepla nebo pořízení a instalace solárních a termických kolektorů, solárních soustav, centrální vytápění," uvedla Pejpalová.

"Byť máme na první pohled pocit, že skoro všechny bytové domy jsou zateplené, tak nemají tato doplňková zařízení, které jim umožní ušetřit další energii," dodala.

Peníze jsou vyčleněny z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), proto je nelze využít pro Prahu. Program je určen pro vlastníky nebo spoluvlastníky bytových domů nebo nemovitostí, maximální výše úvěru je 90 milionů korun, nejméně si lze půjčit 500 000 korun. Nejdelší doba splatnosti úvěru je stanovena na 20 let. Podání žádostí není časově omezeno, investiční akce ale musí být dokončena do konce roku 2023.

Na zateplení je možné využít i kombinaci úvěru a dotace, kterou poskytuje ministerstvo pro místní rozvoj v rámci výzvy IROP. Podmínkou pro poskytnutí úvěru je dosažení nejméně pětinové úspory spotřeby energie oproti stavu před modernizací. Žádost o úvěr je třeba podat ještě před zahájením stavebních prací.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Pokus o start rakety společnosti Virgin Orbit miliardáře Richarda Bransona se nezdařil

První testovací let rakety vesmírné společnosti Virgin Orbit miliardáře Richarda Bransona se nezdařil kvůli blíže nespecifikované poruše. Raketa vypuštěná ze speciálně upraveného letounu měla na oběžnou dráhu dopravit satelit, selhala však krátce po startu. S odvoláním na prohlášení společnosti o tom dnes informovala agentura Reuters.

Více než 21 metrů dlouhá raketa LauncherOne měla odstartovat ve výšce 10.600 metrů ze speciálně upraveného letounu boeing 747 pojmenovaného jako Cosmic Girl (Vesmírná dívka).

Zdroj: ČTK
Další zprávy