Postavit vlastní dům bude výrazně dražší. Nová pravidla vyžadují důkladné zateplení

Ekonomika Ekonomika
4. 8. 2019 15:11
Drahé byty ve velkých městech přiměly řadu Čechů ke stavbě rodinných domů na vlastní pěst. Ovšem i u této varianty ceny prudce rostou. Na vině je dlouhodobý nedostatek pozemků a nedostatek řemeslníků, už brzy se však podle Hospodářských novin do cen propíší nová povinná ekologická opatření, která zdvihnou ceny i o statisíce.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Za loňský rok se v Česku začalo stavět přes 19 tisíc bytů v rodinných domech. To je o 50 procent více, než tomu bylo před pěti lety. Velký zájem lidí o vlastní projekt, na který si po schválení najmou stavební společnost, či jej dokonce staví sami, prudce roste a spolu s ním i ceny, informují Hospodářské noviny.

Od příštího roku vstupují v platnost nová přísnější pravidla pro výstavbu, podle které musí mít domy o pětinu menší spotřebu energie než doposud.

"Budeme muset zdražit. U průměrného domu do 150 metrů čtverečních, jehož cena se dnes pohybuje mezi třemi a čtyřmi miliony, cenu zvýšíme zhruba o 200 tisíc korun," řekl novinám Jiří Pohloudek, obchodní ředitel společnosti RD Rýmařov, která je největším výrobcem montovaných rodinných domů a dřevostaveb v Česku.

Kdo tak nestihne podat žádost o stavební povolení do konce letošního roku, musí úsporu energií dohnat například kvalitnějším zateplením budovy, lepšími okny, tepelnými čerpadly nebo solárními panely. 

"To může prodražit celkovou cenu domu v řádu několika procent," řekla HN Lenka Trandová z Asociace dodavatelů montovaných domů. Podle zástupců aliance Šance pro budovy je ovšem možné část těchto nákladů pokrýt dotacemi například z programu Zelená úsporám.

Nová pravidla vycházejí ze směrnice, kterou v roce 2010 schválila Evropská unie v rámci dlouhodobé snahy o snižování emisí oxidu uhličitého. Členské státy dostaly povinnost zavést nové standardy, do velké míry si je však mohly upravit na míru podle svého klimatu. Česko si pravidla nastavilo v roce 2013 v novele o hospodaření energií.

Pravidla, která začnou od příštího roku platit pro rodinné domy, se již dnes vztahují na velké budovy. V roce 2016 se začala týkat nejdříve velkých staveb veřejné správy, o dva roky později už museli stavět ekologicky i soukromí developeři. Ti tvrdí, že jim kvůli tomu vzrostly náklady na výstavbu o pět až deset procent.

Vedle nové výstavby se bude směrnice týkat také kompletních renovací a přestaveb. Některé stavby mají výjimku. Jde například o malé chaty, průmyslové areály či historické budovy.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy