A co vlastně děláš? Nové profese naráží na údiv i nepochopení, bude jich ale přibývat

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
26. 4. 2019 5:30
Před pár lety jejich profese ještě neexistovaly. Nabídku práce pro influencera, manažerku rodičovství nebo odborníka, který učí mluvit chatboty, jste v inzerátech nenašli. Dnes už ano. Trh práce prochází díky digitalizaci radikální změnou, a zatímco řada profesí zanikne, jiné vzniknou. Podle jedné studie 65 procent pracovních pozic, které budou vykonávat současné děti a mládež, dosud neexistuje. Přečtěte si 10 příběhů lidí, kteří už některé nové profese vykonávají.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

Datový horník

  • Šárku Krkoškovou ve škole vždycky bavila matematika. Na vysoké škole si vybrala obor statistika a marketing a pak hledala práci, ve které by se mohla oboru věnovat. A našla data science.

"Z analýzy ohromných objemů dat, při kterých využíváme zejména statistiku, strojové učení, programování a datové analýzy, získáváme skryté poznatky. Vyvíjíme predikční modely, které nám pomáhají lépe porozumět našim zákazníkům a jejich potřebám. Díky znalostem a datům tak můžeme například analyzovat, zda turisté chodí po vyznačených trasách v národních parcích," přibližuje svou práci Šárka Krkošková, momentálně zaměstnaná u operátora T-Mobile.

Svou práci dělá pět let. "Obrací se na nás týmy z různých částí firmy, ať už se jedná o marketing, finance, nebo oddělení fraud - čili podvodů. Náplň práce vzniká přirozeně a podíl na ní mám i já. Některé dny strávím kódováním, jiné dny pobíháním po schůzkách a zjišťuji potřeby zadavatelů a v neposlední řadě jsou dny strávené vzděláváním a vymýšlením inovací," říká.

S data science se podle ní setkává většina lidí denně - při vyhledávání na Googlu, při získávání personalizovaných reklam na internetu nebo při hledání nejrychlejší cesty do práce. "I přesto lidé často reagují překvapeně, když jim řeknu, co dělám," doplňuje Šárka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Kandidát ODS na senátora v Ústí nad Orlicí Kopecký odstoupil, pil před jízdou

Kandidát ODS na senátora v obvodu Ústí nad Orlicí Josef Kopecký se vzdal kandidatury. Řídil auto pod vlivem alkoholu, uvedl na facebooku. Dodal že kdyby se nevzdal kandidatury, mohl by ohrozit ODS.

"Po několika měsících kampaně jsem se rozhodl vzdát se kandidatury z osobních důvodů. Tím důvodem je prostý fakt, že na konci minulého týdne jsem udělal naprostou hloupost a sedl si za volant po požití několika piv. Bylo to na kratinkou vzdálenost, v noci na prázdné ulici, neboural jsem, nikoho jsem neohrozil. I tak je to ale neomluvitelné," uvedl na svém facebookovém profilu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německo podle kancléře Scholze zvažuje, jestli zatím nezachová jaderné elektrárny

Německo zvažuje, zda má smysl ponechat své tři poslední jaderné elektrárny ještě v provozu. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci prohlásil kancléř Olaf Scholz. Německo původně plánovalo odstavit reaktory na konci letošního roku, čímž by země definitivně zastavila výrobu energie z jádra. Kvůli energetické krizi vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu ale řada politiků včetně těch vládních požaduje pozdější odchod od nukleární energetiky.

Scholz na úvod konference řekl, že největší výzvou nejen pro Německo zůstává ruský vpád na Ukrajinu a jeho dopady. "Hlavním cílem vlády je nezávislost Německa na fosilních zdrojích energie," řekl s tím, že důvody jsou ekologické i bezpečnostní. Kvůli válce jsou nyní nejisté dodávky ruského plynu do Evropy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy