A co vlastně děláš? Nové profese naráží na údiv i nepochopení, bude jich ale přibývat

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
26. 4. 2019 5:30
Před pár lety jejich profese ještě neexistovaly. Nabídku práce pro influencera, manažerku rodičovství nebo odborníka, který učí mluvit chatboty, jste v inzerátech nenašli. Dnes už ano. Trh práce prochází díky digitalizaci radikální změnou, a zatímco řada profesí zanikne, jiné vzniknou. Podle jedné studie 65 procent pracovních pozic, které budou vykonávat současné děti a mládež, dosud neexistuje. Přečtěte si 10 příběhů lidí, kteří už některé nové profese vykonávají.
Bronislav Sobotka, lektor online kurzů
Bronislav Sobotka, lektor online kurzů | Foto: Seduo.cz

Dálkový on-line učitel

  • Učit cizí jazyk není nic nového. Učit ho ale on-line už ano. Bronislav Sobotka byl klasickým lektorem angličtiny, postupně přešel ale na on-line výuku. A má prý mnohonásobně více studentů než dřív.

"Moje práce obnáší přípravu kurzů, jejich samotné natočení, také komunikaci se studenty. Většina kurzů vzniká opravdu dlouho, nejdříve přijde nápad, postupně si k němu sepisuji poznámky, hledám, co lidé nejvíce potřebují, kde nejčastěji chybují, na co se nejvíce ptají. Pak přemýšlím, jak dané informace předat co nejsrozumitelněji a také co nejzábavněji," vypráví Bronislav.

K práci se dostal náhodou. "Jednou jsem jel přednášet pro lidi pracující s mládeží o tom, jak se nejlépe naučit anglicky. Jedna kamarádka onemocněla a nemohla přijít, tak mne napadlo přednášku natočit a pak jí ji poslat. Dal jsem tedy video na YouTube a poslal jí link. Vůbec mne tehdy nenapadlo, že by na to mohl koukat i někdo jiný. Najednou jsem ale začal dostávat zprávy od spousty lidí, video mělo brzy tisíce zhlédnutí a já si řekl 'wow'," vypráví mladý muž.

A tak za nějaký čas natočil další video a pak další. Brzy se mu ozvali lidé ze vzdělávací společnosti, jestli by pro ně nechtěl další kurzy natáčet profesionálně. Nyní s touto firmou spolupracuje. 

Ve svých videích na internetu kombinuje to, co ho baví, zajímá, láká, a to, po čem lidé touží. "Snažím se hledat průniky těchto dvou množin. Nechci dělat kurzy, které by byly pouze pro mne a nikdo na ně nekoukal. Také ale nechci dělat něco, co mě nebaví nebo v tom nevidím smysl."

Co ho na práci baví? "To, že můžu s lidmi sdílet svou vášeň pro angličtinu. A pak také to, že jsem svým pánem a můžu dělat to, co mne opravdu moc baví, a to, co zároveň pomáhá mnoha lidem. Řekněte sami, není úžasné si něco vysnít, naplánovat, následně uskutečnit a poté sdílet s celým světem?"

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy