A co vlastně děláš? Nové profese naráží na údiv i nepochopení, bude jich ale přibývat

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
26. 4. 2019 5:30
Před pár lety jejich profese ještě neexistovaly. Nabídku práce pro influencera, manažerku rodičovství nebo odborníka, který učí mluvit chatboty, jste v inzerátech nenašli. Dnes už ano. Trh práce prochází díky digitalizaci radikální změnou, a zatímco řada profesí zanikne, jiné vzniknou. Podle jedné studie 65 procent pracovních pozic, které budou vykonávat současné děti a mládež, dosud neexistuje. Přečtěte si 10 příběhů lidí, kteří už některé nové profese vykonávají.
Bronislav Sobotka, lektor online kurzů
Bronislav Sobotka, lektor online kurzů | Foto: Seduo.cz

Dálkový on-line učitel

  • Učit cizí jazyk není nic nového. Učit ho ale on-line už ano. Bronislav Sobotka byl klasickým lektorem angličtiny, postupně přešel ale na on-line výuku. A má prý mnohonásobně více studentů než dřív.

"Moje práce obnáší přípravu kurzů, jejich samotné natočení, také komunikaci se studenty. Většina kurzů vzniká opravdu dlouho, nejdříve přijde nápad, postupně si k němu sepisuji poznámky, hledám, co lidé nejvíce potřebují, kde nejčastěji chybují, na co se nejvíce ptají. Pak přemýšlím, jak dané informace předat co nejsrozumitelněji a také co nejzábavněji," vypráví Bronislav.

K práci se dostal náhodou. "Jednou jsem jel přednášet pro lidi pracující s mládeží o tom, jak se nejlépe naučit anglicky. Jedna kamarádka onemocněla a nemohla přijít, tak mne napadlo přednášku natočit a pak jí ji poslat. Dal jsem tedy video na YouTube a poslal jí link. Vůbec mne tehdy nenapadlo, že by na to mohl koukat i někdo jiný. Najednou jsem ale začal dostávat zprávy od spousty lidí, video mělo brzy tisíce zhlédnutí a já si řekl 'wow'," vypráví mladý muž.

A tak za nějaký čas natočil další video a pak další. Brzy se mu ozvali lidé ze vzdělávací společnosti, jestli by pro ně nechtěl další kurzy natáčet profesionálně. Nyní s touto firmou spolupracuje. 

Ve svých videích na internetu kombinuje to, co ho baví, zajímá, láká, a to, po čem lidé touží. "Snažím se hledat průniky těchto dvou množin. Nechci dělat kurzy, které by byly pouze pro mne a nikdo na ně nekoukal. Také ale nechci dělat něco, co mě nebaví nebo v tom nevidím smysl."

Co ho na práci baví? "To, že můžu s lidmi sdílet svou vášeň pro angličtinu. A pak také to, že jsem svým pánem a můžu dělat to, co mne opravdu moc baví, a to, co zároveň pomáhá mnoha lidem. Řekněte sami, není úžasné si něco vysnít, naplánovat, následně uskutečnit a poté sdílet s celým světem?"

 

Právě se děje

před 41 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy