Nobelovu cenu za ekonomii získal Američan Thaler. Ukázal na to, že se ekonomové musí změnit

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 9. 10. 2017 13:35
Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získal Američan Richard Thaler. Zabývá se psychologií lidského chování v ekonomice. Oznámila to dnes Královská švédská akademie věd. Ve své práci dokázal Thaler například vyvrátit přesvědčení ekonomů že se člověk vždy rozhoduje racionálně.
A nositelem Nobelovy ceny za ekonomii pro rok 2017 se stává... Richard Thaler.
A nositelem Nobelovy ceny za ekonomii pro rok 2017 se stává... Richard Thaler. | Foto: Reuters

Stockholm - Zakladatel behaviorální ekonomie Američan Richard Thaler si odnáší Nobelovu cenu za ekonomii, ve své práci převrátil svět ekonomie naruby.

Společně s psychologem Danielem Kahnemanem ukázal, jak se lidé chovají, když čelí riziku a vysvětlil proč si lidé cení víc toho, co mají, než co si koupí. "Výzkum Richarda Thalera spojil ekonomické a psychologické analýzy rozhodování jedince," konstatovala Královská švédská akademie věd.

Jednoduše řečeno, Thaler ekonomům ukázal, že člověk se nerozhoduje vždy racionálně.

"Slovo neracionální naznačuje, že s lidmi je něco v nepořádku. Spíše je něco v nepořádku s ekonomy. Myslí si třeba, že každý je schopen zjistit, kolik přesně by si měl spořit na to, aby měl dobrou penzi, a že to dělá. Že lidé jsou superracionální matematičtí géniové a mají perfektní sebeovládání. Podle toho pak standardní ekonomie vytváří své modely. Často to ale ve skutečném světě nefunguje," řekl před rokem v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Thaler navíc dokázal teorii převést do praxe a radil například britskému premiéru Davidu Cameronovi, jak vylepšit fungování státní správy. Hlavní ekonom společnost Cyrrus Lukáš Kovanda například připomíná, že Thaler je stoupencem zrušení hotovosti, které by podle něj vedlo ke snížení podílu šedé ekonomiky na hrubém domácím produktu, tedy také k růstu daňového inkasa, což by umožnilo snížit daně.

V Česku na jeho myšlenkách staví třeba společnost Behavio, která nedávno zveřejnila rozsáhlý průzkum o volebním potenciálu jednotlivých politických stran. Průzkum si pomocí crowdsourcingu financovali sami lidé.

Behaviorální finance jsou moderním a progresivním směrem finanční teorie, který na rozdíl od tradičních financí předpokládá, že se investoři a další účastníci finančních trhů nechovají vždy zcela racionálně. Mnoho finančních rozhodnutí je ovlivněno tím, jak lidé informace interpretují a jak podle nich jednají, což není vždy racionální.

Behaviorální ekonomie se uplatnila jak na finančních trzích, tak i ve zlepšování na první pohled maličkostí. Často uváděným příkladem je zlepšovák v podobě mušky v pisoárech na pánských záchodech. Právě umístění této nálepky výrazně sníží znečištění na toaletách, neboť muži se do ní snaží "trefit". Tento příklad uvádí Thaler i v knize Neočekávané chování, která nedávno vyšla i v Česku. Pokud chtějí lidé vybrat více peněz na dobrovolném vstupném, radí Thaler umístit nad kasičku oči. Vybraná suma se zvýší o desítky procent.

Thaler také napsal studii, v níž s kolegou Danielem Kahnemanem zkoumal jednání lidí po sněhové bouři. Ta zvýšila poptávku po lopatách na odhazování sněhu. Někteří prodejci se zachovali přesně tak, jak jim standardní ekonomie velí - zvýšili cenu. Nakonec na to ale doplatili.

Thaler s Kahnemanem dotazováním u lidí, které bouře zasáhla, doložili, že prodejce, který v krajní situaci zdražil, o své zákazníky nakonec přišel. Zdraženou lopatu si u něj lidé sice ještě s nevolí koupili, ale pro další zboží už šli k někomu jinému. Takže třeba hrábě na jarní práce kupovali u konkurence, ne u toho, kdo je v zimě naštval zdražením lopat.

Nobelova cena za ekonomii nepatří mezi původní ceny určené vynálezcem dynamitu Alfredem Nobelem v jeho závěti z roku 1895. Uděluje se od roku 1968 a naprostou většinu nositelů ocenění tvoří američtí ekonomové.

Dnešním oznámením držitele Nobelovy ceny za ekonomii skončil letošní seriál rozdílení těchto prestižních ocenění. Minulý týden byli postupně ohlášeni laureáti Nobelových cen za medicínu, za fyziku, za chemii, za literaturu a za mír.

Na vyznamenané čeká finanční odměna ve výši devíti milionů švédských korun (24 milionu Kč) a tradiční slavnostní ceremoniál, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve Stockholmu.

Richard Thaler - expert na behaviorální ekonomii a autor bestsellerů

Richard Thaler
Richard Thaler | Foto: ČTK / AP

Vizitka amerického ekonoma Richarda H. Thalera (72), letošního laureáta Nobelovy ceny za ekonomii:

  • Thaler je spoluzakladatelem (spolu s Dannym Kahnemanem, který za to v roce 2002 dostal Nobelovu cenu, nebo například Amosem Tverským) behaviorální ekonomie, mladšího ekonomického směru, který zkoumá, co a jak ovlivňuje jednání a rozhodování ekonomických aktérů.
  • "Smyslem behaviorální ekonomie není využívání lidí k dosažení vlastního cíle. Je jím naopak upřímná pomoc lidem. Standardní ekonomie předpokládá, že lidé jsou obecně velmi chytří, že nikdy nejednají pod vlivem emocí, že jsou vysoce disciplinovaní a nemají žádné potíže se sebekázní. Máme za to, že tohle ale na většinu lidí nesedí. Většina lidí má prostě tu a tam potíže…" shrnul svůj obor v jednom z rozhovorů.
  • Narodil se 12. září 1945 v East Orange ve státě New Jersey.
  • Od roku 1995 pracuje na Boothově obchodní škole, která spadá pod Chicagskou univerzitu. Na škole je profesorem ekonomie a behaviorálních věd. V letech 1978 až 1995 působil na jedné z obchodních škol Cornellovy univerzity.
  • V roce 1967 ukončil bakalářská studia na Western Reserve University v americkém Clevelandu a doktorát získal v roce 1974 na Rochesterské univerzitě.
  • Thaler je spoluzakladatelem investiční společnosti Fuller & Thaler Asset Management, jejíž investiční strategie je založena na aplikaci poznatků behaviorální ekonomie na kapitálové trhy. Působil také jako formální poradce bývalého britského premiéra Davida Camerona a neformální poradce bývalého prezidenta USA Baracka Obamy.
  • Thaler je rovněž uznávaným intelektuálem a úspěšným publicistou a spisovatelem. V češtině vyšla jeho kniha Neočekávané chování: Podivuhodný příběh behaviorální ekonomie, která se zabývá iracionálním chováním lidí, které neodpovídá klasickým ekonomickým teoriím, nebo bestseller Nudge (Šťouch), který napsal společně s právníkem Cassem Sunsteinem a který shrnuje "recepty" na zlepšení rozhodování lidé ohledně zdraví, bohatství a štěstí.
  • Jeho jméno figurovalo ve spekulacích ohledně držitelů Nobelovy ceny za ekonomii již v uplynulých letech. Je držitelem čestného doktorátu Vysoké školy ekonomické v Praze.
 

Právě se děje

před 22 minutami

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy