Alternativní Nobelovy ceny dostaly slepá etiopská právnička i ázerbájdžánská novinářka

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 26. 9. 2017 12:13
Alternativní Nobelovy ceny mají své držitele. Ocenění dostala například slepá etiopská právnička Jetneberš Nigussieová, která se vyznamenala bojem proti diskriminaci postižených lidí v rozvojových zemích. Další laureátkou je novinářka Chadídža Ismailová, která píše články odkrývající korupci v nejvyšších kruzích v Ázerbájdžánu. Oceněný indický právník Colin Gonsalves zase zastupuje 6000 rohingských uprchlíků, kterým hrozí deportace zpět do Barmy. Alternativní Nobelovy ceny jsou někdy vnímány jako kritika tradičních Nobelových cen.
Oznámení Alternativních Nobelových cen za rok 2017.
Oznámení Alternativních Nobelových cen za rok 2017. | Foto: ČTK

Stockholm - Držiteli letošních alternativních Nobelových cen se stali slepá etiopská právnička Jetneberš Nigussieová, která usiluje o integraci postižených lidí do společnosti, indický právník obhajující zranitelné občany Colin Gonsalves a  ázerbájdžánská novinářka píšící o korupci ve své zemi Chadídža Ismailová.

Čestné ocenění převzal i americký právník Robert Bilott, který zastupuje oběti chemického znečištění zdrojů pitné vody. Informovala o tom agentura AP.

Laureáti ocenění byli vyhlášeni v úterý ve Stockholmu.

Etiopanka, Ázerbájdžánka a Ind si mezi sebe rozdělí částku tři miliony švédských korun (8,19 milionu Kč), kterou je cena dotována.

Neviděla, tak šla studovat

35letá nevidomá právnička Jetneberš Nigussieová například v roce 2005 stála u zrodu Etiopského centra pro postižení a rozvoj (ECDD), které se snaží začlenit osoby s postižením do společenského života. Nechybělo přitom mnoho a sama kdysi mohla skončit jako tisíce ostatních dívek v oblasti: jako manželka staršího muže, kterého jí vybrali rodiče.

Světlo pro svět
Autor fotografie: Kateřina Vítková

Světlo pro svět

Nevládní organizace, která se zaměřuje na léčbu a prevenci slepoty a na systémovou podporu osob s postižením v nejméně rozvinutých regionech světa. V Česku vznikla v roce 2007 jako součást mezinárodní organizace Light for the World. Díky jejich pomoci už bylo provedeno více než padesát tisíc operací šedého zákalu nebo téměř dvacet sedm tisíc operací trachomu. Organizace působí například v severovýchodní Indii, Etiopii a řadě dalších států.

Na snímku šéf českého Světla pro svět Richard Schinko.

"Stejně jako tisíce jiných dětí v rozvojových zemích jsem oslepla až po narození v důsledku nemoci, která je normálně léčitelná. Život v odlehlých oblastech Etiopie je sám o sobě velmi tvrdý a o životě dítěte s postižením to platí dvojnásob. Paradoxně to však byl můj hendikep, který mi dopomohl ke vzdělání," líčí svou cestu Nigussieová.

O nevidomou pracovní sílu do domácnosti totiž nebyl zájem, na naléhání matky tak dívka nastoupila do školy.  V současné době Nigussieová vede Oddělení podpory práv osob s postižením mezinárodní organizace Light for the World, která se v nejméně rozvinutých částech světa mimo jiné zaměřuje i na léčbu slepoty. Aktuálně.cz o tom informovala česká pobočka organizace, u nás vystupující pod názvem Světlo pro svět.

Boj s obrem i prezidentem

Americkému právníkovi Bilottovi, který dostal čestné ocenění, se zase počátkem letošního roku podařilo vyhrát devatenáctiletý právní spor s americkým chemickým gigantem DuPont.

Bilott ve sporu zastupoval asi 70 000 Američanů, jejichž pitná voda byla kontaminována perfluorooktanoátem amonným (APFO), který způsobuje dýchací choroby a rakovinu.

Ismailová, která byla v minulých letech vězněna, byla oceněna za investigativní články odkrývající korupci v nejvyšších kruzích v Ázerbájdžánu. Psala mimo jiné o podnikání rodinného klanu prezidenta Ilhama Alijeva.

Za obhajobu práv nejzranitelnějších občanů své země byl oceněn indický právník Gonsalves. Zastupuje například 6000 rohingských uprchlíků, kterým hrozí deportace zpět do Barmy, kde čelí pronásledování. Gonsalves rovněž v uplynulých letech reprezentoval organizace bojující proti dětské práci či rolníky ve sporech se soukromými firmami o půdu.

Kritika tradičních Nobelových cen?

Alternativní Nobelovy ceny (oficiálně zvané Right Livelihood Awards) se udílejí od roku 1980 na popud německo-švédského filantropa Jakoba von Uexkülla. Oceňováni jsou lidé a organizace za zásluhy o spravedlnost, mír a životní prostředí.

Peníze provázející ocenění nemůže žádný z laureátů použít pro osobní účely, ale musí je investovat do činnosti, za kterou byl oceněn.

Alternativní Nobelovy ceny jsou také do jisté míry vnímány jako kritika tradičních Nobelových cen.

V loňském roce se o alternativní Nobelovy ceny podělili dobrovolní záchranáři ze Syrské civilní obrany, egyptská feministická aktivistka Muzn Hasanová společně se svou organizací Nazra for Feminist Studies, ruská obhájkyně lidských práv Svetlana Gannuškinová a turecký nezávislý list Cumhuriyet.

 

Právě se děje

Další zprávy