Alternativní Nobelovy ceny dostaly slepá etiopská právnička i ázerbájdžánská novinářka

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 26. 9. 2017 12:13
Alternativní Nobelovy ceny mají své držitele. Ocenění dostala například slepá etiopská právnička Jetneberš Nigussieová, která se vyznamenala bojem proti diskriminaci postižených lidí v rozvojových zemích. Další laureátkou je novinářka Chadídža Ismailová, která píše články odkrývající korupci v nejvyšších kruzích v Ázerbájdžánu. Oceněný indický právník Colin Gonsalves zase zastupuje 6000 rohingských uprchlíků, kterým hrozí deportace zpět do Barmy. Alternativní Nobelovy ceny jsou někdy vnímány jako kritika tradičních Nobelových cen.
Oznámení Alternativních Nobelových cen za rok 2017.
Oznámení Alternativních Nobelových cen za rok 2017. | Foto: ČTK

Stockholm - Držiteli letošních alternativních Nobelových cen se stali slepá etiopská právnička Jetneberš Nigussieová, která usiluje o integraci postižených lidí do společnosti, indický právník obhajující zranitelné občany Colin Gonsalves a  ázerbájdžánská novinářka píšící o korupci ve své zemi Chadídža Ismailová.

Čestné ocenění převzal i americký právník Robert Bilott, který zastupuje oběti chemického znečištění zdrojů pitné vody. Informovala o tom agentura AP.

Laureáti ocenění byli vyhlášeni v úterý ve Stockholmu.

Etiopanka, Ázerbájdžánka a Ind si mezi sebe rozdělí částku tři miliony švédských korun (8,19 milionu Kč), kterou je cena dotována.

Neviděla, tak šla studovat

35letá nevidomá právnička Jetneberš Nigussieová například v roce 2005 stála u zrodu Etiopského centra pro postižení a rozvoj (ECDD), které se snaží začlenit osoby s postižením do společenského života. Nechybělo přitom mnoho a sama kdysi mohla skončit jako tisíce ostatních dívek v oblasti: jako manželka staršího muže, kterého jí vybrali rodiče.

Světlo pro svět

Indie - Světlo pro svět

Nevládní organizace, která se zaměřuje na léčbu a prevenci slepoty a na systémovou podporu osob s postižením v nejméně rozvinutých regionech světa. V Česku vznikla v roce 2007 jako součást mezinárodní organizace Light for the World. Díky jejich pomoci už bylo provedeno více než padesát tisíc operací šedého zákalu nebo téměř dvacet sedm tisíc operací trachomu. Organizace působí například v severovýchodní Indii, Etiopii a řadě dalších států.

Na snímku šéf českého Světla pro svět Richard Schinko.

"Stejně jako tisíce jiných dětí v rozvojových zemích jsem oslepla až po narození v důsledku nemoci, která je normálně léčitelná. Život v odlehlých oblastech Etiopie je sám o sobě velmi tvrdý a o životě dítěte s postižením to platí dvojnásob. Paradoxně to však byl můj hendikep, který mi dopomohl ke vzdělání," líčí svou cestu Nigussieová.

O nevidomou pracovní sílu do domácnosti totiž nebyl zájem, na naléhání matky tak dívka nastoupila do školy.  V současné době Nigussieová vede Oddělení podpory práv osob s postižením mezinárodní organizace Light for the World, která se v nejméně rozvinutých částech světa mimo jiné zaměřuje i na léčbu slepoty. Aktuálně.cz o tom informovala česká pobočka organizace, u nás vystupující pod názvem Světlo pro svět.

Boj s obrem i prezidentem

Americkému právníkovi Bilottovi, který dostal čestné ocenění, se zase počátkem letošního roku podařilo vyhrát devatenáctiletý právní spor s americkým chemickým gigantem DuPont.

Bilott ve sporu zastupoval asi 70 000 Američanů, jejichž pitná voda byla kontaminována perfluorooktanoátem amonným (APFO), který způsobuje dýchací choroby a rakovinu.

Ismailová, která byla v minulých letech vězněna, byla oceněna za investigativní články odkrývající korupci v nejvyšších kruzích v Ázerbájdžánu. Psala mimo jiné o podnikání rodinného klanu prezidenta Ilhama Alijeva.

Za obhajobu práv nejzranitelnějších občanů své země byl oceněn indický právník Gonsalves. Zastupuje například 6000 rohingských uprchlíků, kterým hrozí deportace zpět do Barmy, kde čelí pronásledování. Gonsalves rovněž v uplynulých letech reprezentoval organizace bojující proti dětské práci či rolníky ve sporech se soukromými firmami o půdu.

Kritika tradičních Nobelových cen?

Alternativní Nobelovy ceny (oficiálně zvané Right Livelihood Awards) se udílejí od roku 1980 na popud německo-švédského filantropa Jakoba von Uexkülla. Oceňováni jsou lidé a organizace za zásluhy o spravedlnost, mír a životní prostředí.

Peníze provázející ocenění nemůže žádný z laureátů použít pro osobní účely, ale musí je investovat do činnosti, za kterou byl oceněn.

Alternativní Nobelovy ceny jsou také do jisté míry vnímány jako kritika tradičních Nobelových cen.

V loňském roce se o alternativní Nobelovy ceny podělili dobrovolní záchranáři ze Syrské civilní obrany, egyptská feministická aktivistka Muzn Hasanová společně se svou organizací Nazra for Feminist Studies, ruská obhájkyně lidských práv Svetlana Gannuškinová a turecký nezávislý list Cumhuriyet.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy