Nobelovu cenu za lékařství dostala trojice vědců za výzkum biologických hodin

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 2. 10. 2017 13:34
Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii dostali Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young. Trojice vědců se věnuje výzkumu molekulárních mechanismů, které ovlivňují cirkadiánní rytmus - tedy "biologické hodiny". Jde o kolísání aktivity člověka, živočichů i rostlin spojené například s denní nebo měsíční periodou.
Nobelova cena za lékařství 2017.
Nobelova cena za lékařství 2017. | Foto: ČTK

Stockholm - Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získala trojice Američanů Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young. Oceněni byli za výzkum v oblasti chronobiologie, která se zabývá biologickými rytmy živých organismů.

Jména laureátů v pondělí oznámil stockholmský Karolinský institut.

"Byli schopni nahlédnout do našich vnitřních biologických hodin a vysvětlit jejich fungování," uvedl Karolinský institut ve svém zdůvodnění.

"Jejich objevy ukazují, jak rostliny, živočichové a lidé přizpůsobují své biologické rytmy pravidelnému rytmu dne," dodal.

Ocenění američtí vědci izolovali u octomilek gen, který řídí běžný denní biologický rytmus, a ukázali, jak se na základě tohoto genu vytváří v buňce bílkovina, která se během noci akumuluje a během dne se pak znovu rozkládá.

U lidí takzvaný cirkadiánní rytmus (o délce periody přibližně 24 hodin) ovlivňuje klíčové funkce, jako například spánek, chování, hladinu hormonů, tělesnou teplotu či metabolismus, píše se dál v textu.

Mechanismus vnitřních hodin tak pomáhá vysvětlit otázky, jako proč lidé cestující na dlouhé vzdálenosti přes několik časových pásem často trpí pásmovou nemocí (jet lagem) a čelí i většímu riziku určitých chorob.

Brzy další ocenění

Na Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství bylo letos nominováno 361 kandidátů.

Vyhlášením Nobelovy ceny za lékařství začal týden, během kterého bude rovněž ohlášena v úterý cena za fyziku, ve středu cena za chemii, ve čtvrtek za literaturu a v pátek za mír.

Příští pondělí se pak svět dozví jméno laureáta Nobelovy ceny za ekonomii.

Vedle medaile a diplomu čeká na laureáty i finanční prémie, která bude letos větší než obvykle: ještě loni byla každá kategorie dotována částkou osmi milionů švédských korun (21,6 milionu Kč), letos to je o milion švédských korun více. Ceny budou jako každý rok předány v den výročí Nobelovy smrti 10. prosince - cena za mír v Oslu a zbývajících pět ve Stockholmu.

 

Právě se děje

Další zprávy