Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců, jejichž práce pomohla výzkumu viru zika

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 4. 10. 2017 12:34
Nobelovu cenu za chemii získali tři vědci Jacques Dubochet, Joachim Frank a Richard Henderson za vývoj kryoelektronové mikroskopie. Jejich práce umožnila zamrazit biomolekuly a tím zkoumat jejich struktury a procesy, které je ovlivňují. Kryoelektronová mikroskopie je klíčovou metodou v mnoha výzkumných odvětvích, významně například pomohla při zkoumání viru zika. Jedná se o moderní zobrazovací metodu, která zjednodušuje a zlepšuje viditelnost biomolekul.
Nobelova cena za chemii 2017.
Nobelova cena za chemii 2017. | Foto: Reuters

Stockholm - Letošní Nobelovu cenu za chemii získali Švýcar Jacques Dubochet, Američan narozený v Německu Joachim Frank a Brit Richard Henderson za vývoj kryoelektronové mikroskopie.

Jedná se o moderní zobrazovací metodu, která zjednodušuje a zlepšuje viditelnost biomolekul.

Oznámila to Královská švédská akademie věd, podle níž může nová metoda přispět například k vývoji nových léků.

Tato metoda pomohla v mnoha výzkumných odvětvích, významně například při zkoumání viru zika, který může u lidských plodů způsobit těžkou vývojovou poruchu.

Kryoelektronová mikroskopie umožňuje studium buněčné architektury, virů a proteinových komplexů téměř v atomovém rozlišení. "Vědci mohou nyní zmrazit biomolekuly uprostřed pohybu a zobrazit procesy, které dosud neviděli," uvedla Královská švédská akademie věd. "Tato metoda uvedla biochemii do nové éry," dodala akademie.

Letos už byly ohlášeny dvě Nobelovy ceny. V pondělí se těšili z pocty za lékařství tři Američané - Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young - za výzkum v oblasti chronobiologie.

V úterý byla vyznamenána za fyziku další trojice Američanů Rainer Weiss, Barry Barish a Kip Thorne za klíčový příspěvek k pozorování gravitačních vln ve vesmíru. Ve čtvrtek bude znám nositel Nobelovy ceny za literaturu a v pátek za mír. Příští pondělí se svět dozví jméno laureáta Nobelovy ceny za ekonomii.

Vedle medaile a diplomu na oceněné čeká i finanční prémie, která je letos větší než obvykle: Ještě loni byla každá kategorie dotována částkou osmi milionů švédských korun (21,6 milionu Kč), letos to je o milion švédských korun více. Ceny budou jako každý rok předány v den výročí Nobelovy smrti 10. prosince - cena za mír v Oslu a zbývajících pět ve Stockholmu.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy