Nejhůře a nejlépe placené práce v Česku. Nový žebříček ukazuje, kdo si polepšil dvojnásobně

Alice Stejskalová Alice Stejskalová
4. 4. 2017 5:30
Nejnižší příjmy mají podle oficiální statistiky číšníci a servírky. Naopak nejlépe jsou na tom specialisté v řízení letového provozu. Vyplývá to z čerstvě zveřejněných statistik za rok 2016. Za posledních pět let nejrychleji vzrostly mzdy montážním dělníkům – více než dvojnásobně.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Foters.com / zeevveez

Praha - Nejméně si v Česku vydělají číšníci a servírky. Naopak nejlépe jsou odměňováni řídící pracovníci letového provozu. Vyplývá to z údajů o mzdách za rok 2016, které zveřejnil Informační systém o průměrném výdělku (ISPV). Ten spravuje ministerstvo práce a sociálních věcí, data zpracovává společnost Trexima.

Jedná se o nejpřesnější statistiku výdělků v České republice, protože do ní povinně přispívají přímo vybraní zaměstnavatelé v rámci statistického šetření. Do údajů o mzdách se počítají výdělky v podnikatelské (soukromé) sféře, zatímco platy v nepodnikatelské (veřejné) sféře jsou zpracovány v samostatné statistice.

Nejhůře placené práce ve mzdové sféře:

Podskupiny/kategorie zaměstnání
Medián
Číšníci a servírky 11 429 Kč
Pomocní kuchaři 11 972 Kč
Uklízeči stravovacích, potravinářských, farmaceutických a výrobních prostor 12 040 Kč
Vrátní 12 117 Kč
Pracovníci ostrahy, strážní 12 289 Kč
Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních 12 641 Kč
Pomocníci v kuchyni 12 692 Kč
Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních 13 081 Kč
Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech 13 123 Kč
Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech 13 418 Kč

Zdroj: Trexima, MPSV

Medián mezd za všechny obory v Česku loni dosáhl 24 187 korun hrubého - jde o částku před zdaněním a povinnými odvody. Oproti předchozímu roku vzrostl medián o 4,8 procenta. Průměrná hrubá mzda za minulý rok stoupla podle stejné statistiky na 28 969 korun hrubého.

Medián mzdy ukazuje, kolik si vydělá zaměstnanec uprostřed řady, pokud bychom všechny pracovníky seřadili podle výdělku. Z hlediska vypovídací hodnoty je vhodnější užívat právě medián, protože hodnotu průměrné mzdy táhnou nahoru výdělky nejlépe placených pracovníků.

U nejhůře placené kategorie zaměstnání - servírek a číšníků - dosáhl loni medián hrubé měsíční mzdy 11 429 korun. Během dvou let (oproti roku 2014) stoupl o 1080 korun, čemuž pomohlo i zvýšení minimální mzdy. Desetina nejhůře placených číšníků a servírek si nicméně vydělala pouhých 9 299 korun měsíčně, naopak desetina nejlépe placených 19 587 korun.

Jak ale připomíná šéf Asociace pracovních agentur Radovan Burkovič, ve skutečnosti si zaměstnanci v tomto oboru vydělají více. "Majitelé nechtějí platit větší peníze a neustále to zkoušejí, zda za malé mzdy někoho přece jen neseženou - s příslibem placení bokem a z dýšek," říká.

Takový způsob výplaty je přitom pro zaměstnance nevýhodný. Od oficiální mzdy, kterou mají uvedenou na výplatní pásce, se totiž odvíjí nejen jejich starobní důchod, ale také například podpora v nezaměstnanosti, mateřská nebo případný invalidní důchod.

Podle analytika společnosti LMC Tomáše Dombrovského se na takto nízkém výdělku odráží i malé požadavky na kvalifikace.

Druhé místo v žebříčku nejhůře placených profesí loni obsadili pomocní kuchaři, jejichž medián hrubé měsíční mzdy činil 11 972 korun. V první desítce jsou výrazně zastoupeny i různé skupiny uklízečů.

Montážní dělníci si polepšili na dvojnásobek

Za posledních pět let nejrychleji vzrostly mzdy montážním dělníkům. Medián hrubé mzdy vzrostl o více než 200 procent - zatímco v roce 2011 dosahoval 9 656 korun, loni už to bylo 19 938 korun.

Největší růst mediánu měsíční hrubé mzdy:

Kategorie zaměstnání Rok 2011 Rok 2016 Relativní růst
Pomocní montážní dělníci 9 656 Kč 19 938 Kč 206,5 %
Nejvyšší představitelé velkých společností a institucí 90 847 Kč 155 201 Kč 170,8 %
Nejvyšší představitelé středních společností a institucí 50 436 Kč 75 422 Kč 149,5 %
Obchodní náměstci (ředitelé) 54 845 Kč 78 483 Kč 143,1 %
Kvalifikovaní pracovníci pro těžbu dřeva 17 303 Kč 24 596 Kč 142,1 %

Zdroj: Trexima, MPSV

"Na vysokém růstu mezd montážních dělníků se mohlo podepsat postupné zvyšování minimální mzdy nebo mírný pokles počtu zaměstnanců. Zatímco v roce 2011 pracovalo v České republice podle ISPV pět tisíc montážních dělníků, loni jich bylo 4,7 tisíce, tedy o šest procent méně," říká analytička společnosti Trexima Tereza Mynářová. Ekonomika přitom roste a firmy potřebují více zaměstnanců.

Během pěti let si výrazně polepšili i manažeři. Například nejvyšším představitelům velkých společností a institucí vzrostl medián hrubé měsíční mzdy o 71 procent. "Zde může být důvodem oživení ekonomiky i jednotlivých firem - významná část mzdy řídících pracovníků je závislá právě na hospodářských výsledcích jejich útvarů nebo celého podniku," vysvětluje Mynářová.

Nejvyšší výdělky jsou v řízení letového provozu

Nejlépe placené zaměstnání mají - pokud zůstaneme u mediánu mezd - řídící letového provozu. Tedy odborníci, kteří komunikují s piloty letadel a udělují jim pokyny. Ti si v Česku loni vydělali 210 002 korun hrubého měsíčně.

Na druhém místě jsou nejvyšší představitelé velkých společností a institucí. Jejich medián mezd dělá 155 201 korun, ovšem desetina nejlepších z nich si může přijít na 475 085 korun měsíčně. Pro srovnání: desetina nejlépe placených primářů ve zdravotnictví si vydělá třikrát méně - medián je zde 149 208 korun měsíčně.

Nejlépe placené práce ve mzdové sféře:

Podskupiny/kategorie zaměstnání Medián
Řídící letového provozu 210 002 Kč
Nejvyšší představitelé velkých společností a institucí 155 201 Kč
Piloti, navigátoři a palubní technici 102 661 Kč
Primáři v oblasti zdravotnictví 91 586 Kč
Řídící pracovníci v oblasti finančních služeb 89 787 Kč
Řídící pracovníci v oblasti reklamy a styku s veřejností 82 861 Kč
Ekonomičtí a finanční náměstci (ředitelé) 79 186 Kč
Obchodní náměstci (ředitelé) 78 483 Kč
Nejvyšší představitelé středních společností a institucí 75 422 Kč
Řídící pracovníci v oblasti informačních technologií a činností 70 064 Kč

Zdroj: Trexima, MPSV

 

Právě se děje

před 44 minutami

Inter nedokázal překonat Miranteho, s AS remizoval 0:0

Fotbalisté Interu Milán remizovali v 15. kole italské ligy s AS Řím 0:0 a v čele tabulky mají dvoubodový náskok před mistrovským Juventusem. Ten nastoupí proti Laziu v sobotu. Inter, soupeř pražské Slavie v Lize mistrů, bodoval v Serii A poosmé za sebou.

Inter měl převahu a řadu šancí, ale pokaždé narazil na brankáře hostů Antonia Miranteho. Šestatřicetiletý gólman v sedmé minutě nedovolil skórovat Romeluovi Lukakuovi, v závěru prvního poločasu Marcelo Brozovič římskou branku přestřelil. Mirante pak na začátku druhé půle zneškodnil i střelu Matíase Vecina, neprosadil se ani Lautaro Martínez.

Před zápasem vyvolal velké pozdvižení deník Corriere dello Sport, který dal na první straně k fotografiím hráčů tmavé pleti Chrise Smallinga z AS a Lukakua titulek "Black Friday". List byl obviněn z rasismu, jeho představitelé nicméně na tomto spojení nic špatného neshledali.

před 2 hodinami

Neznámí ozbrojenci v Bagdádu postříleli nejméně 15 lidí, 60 dalších zranili

Ozbrojenci v autech na bagdádském náměstí Chilání v pátek zastřelili nejméně 15 lidí včetně nejméně dvou policistů a 60 dalších zranili. Kdo za útokem stojí, zatím není jasné. S odvoláním na sdělení bezpečnostních složek a zdravotníků o tom informovala agentura AP.

Incident se stal v místě, kde se konají protesty. Lidé v panice začali před střelbou utíkat na nedaleké náměstí Tahrír a do blízkých mešit.

Střelba se odehrála ve chvíli, kdy demonstranti zablokovali tři důležité mosty v Bagdádu, které vedou k takzvané zelené zóně, kde sídlí vláda. Nejmenovaný demonstrant agentuře AP sdělil, že se protestující na mostě Sinak ocitli pod palbou a na místě jsou mrtví a zranění.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy