Nájmy by se měly zvyšovat do roku 2010 až do pěti procent tržní ceny bytu. Od roku 2011 by měla výši činží určovat dohoda mezi pronajímatelem a nájemcem.
Návrh je kompromisní verzí vládní koalice. Občanští demokraté a komunisté zákon nepodpořili. Norma získala hlasy 84 ze 165 přítomných poslanců. Zákon teď míří do Senátu.
Návrh odmítají majitelé domů...
Majitelé domů návrh zákona o nájemném odmítají a považují ho za protiústavní. S výjimkou Prahy jim totiž růst činží podle jejich názoru neumožní ani po skončení přechodného období pokrýt náklady na běžné opravy a údržbu. Ze 750.000 bytů vlastní zhruba 300.000 jednotek, ostatní patří obcím.
"Dosud náhodní, většinou nechudí regulovaní nájemníci zhruba týden v měsíci bydlí za nájemné, zbytek za peníze majitelů domů. U obecních bytů za peníze nás všech," poznamenal místopředseda Občanského sdružení majitelů domů Libor Dellin.
...a nelíbí se ani nájemníkům
Spokojeni však nejsou ani nájemníci. "Plánovaný růst nájemného ve velkých městech může dramaticky ovlivnit život tisíců nájemců bytů, nepřijatelný je zejména růst nájemného v bytech horší kvality," uvedlo Sdružení nájemníků. Obavy plynou zejména ze sociálních dopadů.
Stát počítá s příspěvkem pro lidi, kterým celkové výdaje na bydlení přesáhnou 30 procent a v Praze 35 procent čistých příjmů. Další pomocí bude tzv. doplatek na bydlení, který bude definovat nově připravovaný zákon o hmotné nouzi.
Podle ekonoma Davida Marka ze společnosti Patria Finance by pro úplnou deregulaci, jež se má uskutečnit během čtyř let, bylo zapotřebí zvyšovat tempo nájmů ročně o 30 procent. Regulované nájemné by podle něj mělo na konci přechodného období v průměru stoupnout o zhruba 180 procent, aby dosáhlo rovnovážné úrovně na trhu.