Praha - Národní pokladnice spolu s Národním muzeem představí ode dneška do 12. února v jeho nové budově v Praze unikátní minci Flowing Hair Liberty Dollar. Tato jedinečná mince z roku 1794 v hodnotě přesahující deset 10 milionů dolarů (zhruba 247 milionů korun) je vůbec nejdražší mincí na světě, která se kdy objevila na světových aukcích.
"Jedná se o nejdráže vydraženou minci, která překonala i slavnou Double Eagle, kterou jsme představili před několika lety. Je to rekordní částka, za jakou se mince dostala do soukromých rukou. Samozřejmě v muzejních sbírkách jsou další vzácné mince, které jsou neprodejné a jejich tržní hodnota ani nelze určit," řekl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
"Návštěvníci budou moci vedle tohoto vzácného exponátu zhlédnout také bostonskou originální kopii Deklarace nezávislosti USA. Výstava v Nové budově Národního muzea bude přístupná zdarma," oznámila dnes mluvčí výstavy Kamila Bidlle.
Podle ní poputuje mince Flowing Hair Liberty Dollar do Evropy vůbec poprvé. Výstava v Národním muzeu bude součástí evropského turné, během něhož mince navštíví po Praze i Varšavu, Tallin, Helsinky, Stockholm, Oslo, Dublin a Londýn.
V roce 1792 byl schválen právní dokument upravující oběh měn na území Spojených států. Vzhledem k potřebě co nejrychlejšího vyražení kovových dolarových mincí bylo rozhodnuto, že k jejich výrobě bude použito stříbro. Na základě zkoušek se slitinou bylo rozhodnuto o zvýšení ryzosti na hodnotu 0,900 s tím, že čisté stříbro bylo doplněno příměsí mědi. Takto Spojené státy zahájily výrobu prvních dolarů, které navrhl Robert Scott.
Krátce po zahájení výroby se ukázalo, že mincovní písty jsou vzhledem k tvrdosti slitiny slabé. Dalším problémem byl poměrně velký průměr a hmotnost mince (39 až 40 mm a 27 g), takže se celkem podařilo vyrazit pouze 2000 mincí a 242 exemplářů z této partie bylo zničeno. Zachovalo se pouze několik kusů, které měly sloužit jako vzor pro další emisi naplánovanou na další rok. Zbývajících 1 758 kusů bylo předáno řediteli mincovny. Od 15. října 1794 byly mince postupně uváděny do oběhu. Značná část celé emise však byla poškozena v důsledku technologických chyb.
Odhaduje se, že do dnešní doby se zachovalo přibližně jen 120 mincí, nalezeno ovšem bylo pouhých deset kusů. Vzhledem k problémům při jejich výrobě v roce 1794 bylo nalezení exempláře vyraženého bez závad do dnešní doby téměř nemožné. Z toho také vyplývá astronomická cena, které tato mince dosáhla.
Nyní uvidí návštěvníci Národního muzea minci, která byla v roce 2013 ve slavné Stack's Bowers vydražena za neuvěřitelných 10 016 875 dolarů (téměř 250 milionů korun). Stala se tak nejdražší mincí, jaká kdy byla v historii prodána.