Bankovka na výšku, veverka i fotbalista. Prohlédněte si kuriózní peníze

Bankovka na výšku, veverka i fotbalista. Prohlédněte si kuriózní peníze
Švýcarsko zavede nové bankovky, jsou nezvykle orientované na výšku. Jako první se do oběhu dostanou - od dubna roku 2016 - bankovky v hodnotě padesáti franků. Jejich autorkou je designérka Manuela Pfrunderová.
Zajímavé nové bankovky představilo na sklonku minulého roku i Norsko. Nový design i zde vyvolal u lidí rozporuplné reakce. Bankovky jsou z rubu jakoby rozpixelované.
Z posledních sto let jsme vybrali i další zajímavosti. Pravděpodobně nejbizarnějším novodobým platidlem, které se v Evropě používalo, jsou německé krizové bankovky označované jako Serienscheine nebo Notgeld. Vznikaly mezi lety 1921 a 1923 během hyperinflační vlny.
Zajímavé je na nich především to, že neměly ustálenou podobu – v každém městě se tiskly bankovky s jinou podobou. Zdobili je místní umělci a na bankovkách lze najít výjevy z německých dějin, běžného života až po strašidla.
Foto: Ebay
David Kořínek
13. 9. 2015 7:15
Fotogalerie: Švýcarsko a Norsko představily netradiční bankovky. Vybrali jsme i další bizarnosti z historie.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pražská burza znovu zaznamenala nejvýraznější pokles od června 2016

Index PX klesl o 2,91 procenta na 1002,24 bodu. Podobně výrazný propad postihl burzu už v pondělí, kdy index PX oslabil o 2,81 procenta. Burza ztratila už pošesté v řadě. Propad ji přiblížil hranici 1000 bodů, pod kterou byla naposledy loni 10. října. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Podle analytiků trhy ztrácejí kvůli obavám z šíření nového koronaviru.

Index PX většinou zaznamenává denní poklesy pouze v desetinách procenta. Jen výjimečně v posledních letech oslabil za jeden den o více než dvě procenta. Už v pondělí po informacích o nových případech nákazy koronavirem v dalších zemích zaznamenala pražská burza největší denní propad od konce června 2016.

Tehdy index PX v některých dnech ztrácel i více než tři nebo čtyři procenta v reakci na referendum ve Velké Británii, ve kterém Britové rozhodli o vystoupení své země z Evropské unie.

Další zprávy