Stát přispěje chudším domácnostem na zateplení bydlení. Lidé získají až 150 tisíc

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 14. 11. 2022 12:54
Důchodci a lidé, kteří pobírají příspěvek na bydlení budou moci od 9. ledna žádat o peníze na snížení energetické náročnosti bydlení. Na nová okna, dveře, zateplení střechy či fasády jim stát přispěje částkou až 150 tisíc korun. V programu Nová zelená úsporám Light, který má podpořit nízkopříjmové domácnosti, vyplatí ministerstvo životního prostředí v první fázi 1,5 miliardy korun.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock

Podle ministra životního prostředí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by úvodní fáze projektu Nová zelená úsporám Light (NZÚ Light) měla pomoci zhruba 10 tisícům domácnostem. V případě vyššího zájmu podle něj ministerstvo částku na program, která je nyní stanovena na 1,5 miliardy korun, navýší.

Jurečka řekl, že nárok na dotaci budou mít domácnosti obývané starobními důchodci, invalidními důchodci třetího stupně a lidé, kteří od letošního 12. září do data podání žádosti o dotaci pobírali příspěvek na bydlení - nemusí to však být po celé období.

Žadatelé musí také vlastnit nebo spoluvlastnit nemovitost, kde budou úpravy provedeny, a mít tam před 12. zářím 2022 trvalé bydliště. Jurečka připomněl, že dotace má pomoci třeba se zateplením fasády, stropu, střechy či podlahy nebo výměnou oken a dveří. Tato opatření mají potenciál uspořit mezi 20 až 40 procenty energie domácnosti.

"Jsme si vědomi, že ne všichni mají dostatek finančních rezerv na nákladné stavební úpravy, proto jsme připravili podporu rychlých a snadných opatření, která jsou nenáročná na realizaci, mohou být provedena i svépomocí a přinesou okamžitou úsporu. Program NZÚ Light je součástí kampaně Zkrotíme energie. Společně se zavedenými cenovými stropy a příspěvkem na bydlení pomůže zvládnout energetickou krizi i těm nejohroženějším," uvedl Marian Jurečka.

V programu NZÚ Light budou moci lidé získat zálohu na provedení úsporných úprav, což je rozdíl oproti klasickému programu Nová zelená úsporám, kde je dotace vyplácena až po realizaci opatření. Ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman uvedl, že lhůta pro provedení zateplení či pořízení oken bude 12 měsíců, v odůvodněných případech se může prodloužit.

Ubude administrativy, žádat se bude elektronicky

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) už dříve sdělilo, že žádosti o dotaci z NZÚ Light budou jednodušší než u NZÚ, vedle nižší finanční zátěže ubude administrativy. Valdman uvedl, že nebude potřeba energetický posudek ani projekt, ale jen jednoduchý odborný posudek o opatřeních potvrzený pověřeným členem místní akční skupiny (MAS) nebo pracovníky energetických konzultačních a informačních středisek.

Zájemci si budou moci zajistit opatření svépomocí a dotaci lze vyplatit i zpětně, pokud žadatelé doloží, že úpravy provedli po letošním 12. září. Podle Valdmana je možné podat pouze jednu žádost na jednu nemovitost a paušální částka umožňuje kombinaci různých úprav. O dotaci se bude žádat elektronicky.

Náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž také zmínil, že příští rok se uskuteční další etapa kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti. Proto je na místě, aby lidé nakombinovali opatření financovaná z NZÚ Light s výměnou starého kotle za kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo podpořenou dotací, dodal.

S informovaností o programu má podle MŽP pomoci síť, do níž budou po Česku zapojeni zástupci místních akčních skupin, úřadů práce, starostové či zástupci sociálních služeb. Členové sítě by mohli lidem také pomoci se samotným podáním žádosti, realizací úprav, dokumentací opatření ale třeba i poradit ohledně dalších úspor energií.

"Naším cílem je tuto poradenskou síť dále rozšiřovat a mám radost, že ze strany MAS i obcí je o spolupráci zájem. Například z celkového počtu 624 obcí Jihočeského kraje zapojení přislíbilo 597 obcí," doplnil Petr Valdman. Pilotní projekt rozšířeného poradenství už podle MŽP běží na Opavsku.

 

Právě se děje

Další zprávy