Praha už není ta "bohatá". Příspěvěk na bydlení se opět mění, spočítejte si jak

Kateřina Hovorková Štefan Novák Kateřina Hovorková, Štefan Novák
Aktualizováno 22. 1. 2023 16:27
Od ledna se změnil výpočet příspěvku na bydlení. Víc peněz míří k jednočlenným a dvoučlenným domácnostem, tedy především k důchodcům a samoživitelkám. Polepší si také žadatelé z Prahy. Na pomoc od státu rovněž dosáhne více lidí. Kalkulačka Aktuálně.cz spočítá, zda a jak pomůže příspěvek na bydlení s rodinným rozpočtem právě vám.

Kalkulačka - orientační výpočet příspěvku na bydlení

Jednou z hlavních dávek, které rodinám i seniorům pomáhají s rostoucími
náklady, je příspěvek na bydlení. V prosinci loňského roku bylo vyplaceno celkem 228 007 příspěvků na bydlení za 1089,107 milionu korun. Průměrná vyplacená částka činila 4776 korun. 

Od ledna se změnil výpočet dávky, a na pomoc od státu tak dosáhne více lidí. Roste také vyplacená částka. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) opětovně vyzývá Čechy, aby se nestyděli o příspěvek požádat. Podle údajů úřadu totiž přes milion lidí v Česku žije v domácnostech, které mají problém zaplatit výdaje za bydlení. 

Úprava příspěvku se týká především takzvaných normativních nákladů na bydlení, z nichž se nárok na dávku i její výše odvozují. Nově se spojí jedno- a dvoučlenné domácnosti. "Z dostupných analýz totiž vyplývá, že právě jedno- a dvoučlenné domácnosti narážely na strop normativů častěji než jiné. Proto došlo k úpravě, aby byl příspěvek spravedlivější," vysvětluje Jakub Augusta z tiskového oddělení MPSV.

Příklad: Samoživitelka s jedním dítětem, kterému bylo 12 let, žije v obci do 70 tisíc obyvatel. Měsíčně bere 14 795 korun, k tomu má přídavek na dítě ve výši 1470 korun. Bydlí v nájmu, náklady na bydlení jsou 16 500 korun měsíčně. Výše příspěvku na bydlení byla do prosince 8942 korun, nyní dostane 10 258 korun, tedy o 1316 korun měsíčně více.

Praha se zařadila k ostatním městům

U nájmů a podnájmů se od Nového roku změnilo rozdělení normativů podle velikosti obce. Nově platí pouze tři typy. V první kategorii je Praha a Brno, ve druhé města nad 70 tisíc obyvatel a ve třetí ostatní obce.

Došlo ke sjednocení výpočtu příspěvku. Dosud platilo, že nárok na příspěvek vzniká, pokud náklady na bydlení přesáhnou 30 procent příjmů domácnosti. V Praze byla hranice nastavena na 35 procent, od ledna se tato podmínka sjednotila na 30 procent příjmů bez ohledu na to, zda je žadatel z Prahy nebo jiné části republiky.

"Tato dvojí výše už ztratila své opodstatnění. Naopak se dosavadní systém negativně dotýkal například seniorů, kteří v Praze žijí sami," uvedl Jakub Augusta. 

Příklad: Senior žijící v Praze pobírá starobní důchod ve výši 17 tisíc korun. Bydlí v menším nájemním bytě, jeho měsíční náklady na bydlení činí 13 tisíc korun. Do prosince 2022 pobíral příspěvek ve výši 7050 korun, díky úpravě koeficientu pro Prahu z 0,35 na 0,30 dostane o 850 korun více, takže příspěvek bude 7900 korun. 

Augusta také připomíná, že od ledna došlo ke zrušení takzvané fikce příjmů pro výpočet příspěvku na bydlení. Pokud příjmy domácnosti byly nižší než životní minimum, používala se pro výpočet dávky právě výše životního minima. V praxi ale docházelo k tomu, že po zvýšení životního minima měly některé domácnosti s nízkými příjmy příspěvek na bydlení paradoxně nižší.

Prodloužila se také možnost příspěvek pobírat i v případech, kdy k trvalému bydlení slouží rekreační objekt. Původně toto ustanovení mělo platit pouze pro rok 2022, nyní platí do konce roku 2023. Změnil se také měsíční paušál u domácností, které topí pevnými palivy.

Náklady za pevná paliva se započítávají od ledna částkami:

Počet lidí v domácnosti
Jedna nebo dvě 1843
Tři 2411
Čtyři 2979

O pomoc je možné požádat elektronicky za pomoci online formuláře nebo lze dokumenty vyplnit na úřadu práce. O příspěvek lze žádat až tři měsíce zpětně.

Měsíční normativní náklady na nájemní bydlení 

Počet osob
v rodině
Praha a
Brno
Obce s alespoň
70 000 obyvateli
Obce do
69 999 obyvatel
Normativní náklady na vlastní bydlení v Kč
Jedna nebo dvě  18 129 15 597 15 137 10 932
Tři 20 812 17 500 16 899 13 561
Čtyři a více 24 995 21 002 20 277 16 368

Pozor na podvodníky

Ministerstvo zároveň varuje před podvodnými stránkami, které nabízejí "formuláře" příspěvku na bydlení a uživatele nabádají, aby se přihlásil bankovní identitou. Odkazy na ně lidé často dostávají SMS zprávami nebo e-maily.

"Jde ale o podvod a lidé tak mohou přijít o peníze na svých účtech," varuje MPSV a dodává, že to řeší policie. Experti opakovaně upozorňují, že je vždy třeba pozorně zkontrolovat, na jakých webech se uživatel pohybuje. Jediné stránky resortu mají doménu mpsv.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Správkyně české Sberbank zahájila výběrové řízení na odkup firemních dluhopisů

Insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřina Lužová zahájila výběrové řízení na odkup korporátních dluhopisů z portfolia banky, která je v likvidaci. Předmětem nabídky je prodej tří korporátních dluhopisů v nominální hodnotě 730 milionů korun. Vypořádání prodeje očekává nejpozději do poloviny dubna 2023. Lužová o tom dnes informovala ČTK.

"Prodej korporátních dluhopisů v portfoliu Sberbank CZ je dalším krokem k získání finančních prostředků na vypořádání věřitelů banky ještě v letošním roce," uvedla Lužová.

K prodeji korporátních dluhopisů v portfoliu banky přistoupila správkyně v rámci procesu zpeněžení majetkové podstaty Sberbank CZ. Předmětem prodeje jsou dluhopisy Colt CZ Group SE v nominální hodnotě 380 milionů Kč, Czechoslovak Group v nominální hodnotě 100 milionů Kč a EPH Financing CZ v nominální hodnotě 250 000 Kč.

Potenciální zájemci o koupi dluhopisů nebo jen některého z nich musí vyjádřit svůj předběžný zájem o účast ve výběrovém řízení nejpozději do 10. března 2023 do 17:00. Na základě předběžného zájmu budou následně vyzváni k podání závazných nabídek na odkup jimi poptávaných dluhopisů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V krymském Sevastopolu hořela dělnická ubytovna, při požáru zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí zemřelo v noci na čtvrtek při požáru ubytovacího zařízení pro stavební dělníky ve městě Sevastopol na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym. Informovala o tom agentura RIA Novosti s odvoláním na záchranáře. Osud pěti dělníků je neznámý.

Požár vypukl v ubytovně z modulárních kontejnerů a objekt zcela shořel. Požářiště mělo podle místních úřadů plochu 200 metrů čtverečních.

"V současné době se dokončuje likvidace požáru a odklízejí se trosky," uvedla podle TASS sevastopolská prokuratura, která požár vyšetřuje. Podle ní obětí neštěstí se stali dělníci pracující na stavbě dálnice Tavrida, která má zajistit lepší spojení anektovaného poloostrova s Ruskem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy