Penta metro D stavět nebude, společný podnik s Prahou neprošel, jásají Zelení

Adam Váchal ČTK Adam Váchal, ČTK
Aktualizováno 28. 8. 2018 15:53
Původně měl v Praze vzniknout společný podnik Penty a dopravního podniku, který by za tržní ceny vykupoval pozemky pro metro D. To nyní radní zarazili.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Dopravní podnik hl. města Prahy

Praha - Pražští radní v úterý hlasovali o tom, zda dopravní podnik založí společný podnik s investiční skupinou Penta a společně budou vykupovat pozemky nad budoucími stanicemi metra D. "Rada hlasovala a o hlas to neprošlo. Myslím, že do voleb už to na programu nebude. Považuji to za velké vítězství zdravého rozumu," okomentovala výsledek hlasování náměstkyně primátorky pro územní plánování Petra Kolínská (SZ).

Podle informací Aktuálně.cz rada nebyla jednotná napříč politickým spektrem. Hlasování se zdrželi někteří členové hnutí ANO, ČSSD i Trojkoalice.

Základní princip spolupráce mezi dopravním podnikem a Pentou měl být jednoduchý: dopravce měl s Pentou založit společný podnik, ve kterém by Penta získala 51 procent. Díky tomu by bylo možné pozemky vykupovat za tržní, a nikoliv odhadní ceny, za které by je muselo kupovat město.

Základní kapitál společného podniku měl činit 650 milionů korun. Z toho 318 milionů by do firmy vložil dopravce a 332 milionů soukromý investor. Celkem by podle dopravního podniku akciovka na výkupy potřebovala 6,5 miliardy korun. Většinu peněz by si vypůjčila od bank.

Penta by následně získala přednostní právo si od společného podniku koupit pozemky nad stanicemi metra, kde vzniknou atraktivní parcely pro komerční výstavbu. Právě pozemky nad vestibuly patří k těm nejlukrativnějším.

Podle mluvčího Penty Iva Mravinace zvítězily předsudky a předvolební boj nad možností maximálně urychlit výstavbu. "Metro D mohlo jezdit do sedmi let a výrazně by se ušetřily veřejné finance," řekl Mravinac.

Mezi politiky panují v otázce společného podniku dlouhodobé neshody. Od září navíc začne platit nový zákon o urychlení výstavby důležitých dopravních staveb, díky kterým se urychlí výstavba na vyvlastněných pozemcích. Podle některých radních díky tomu již není společného podniku zapotřebí.

Jinak se na věc dívá dopravní podnik. "Společný podnik má stále velký smysl. Pomůže řadě věcí. Například dojde k maximálnímu zhodnocení pozemků. Je pravda, že nám vyvlastňovací zákon významně pomůže. Na druhou stranu je zde obrovské riziko zahlcení vyvlastňovacích úřadů a následně soudů. Za dopravní podnik stále věříme v model maximálního využití potenciálu všech možných postupů," napsal na konci minulého týdne v SMS na dotaz šéf dopravního podniku Martin Gilllar.

Trasa linky D z Písnice na náměstí Míru má být dlouhá téměř 11 kilometrů. Kdy odstartuje zatím není jisté. Náklady na výstavbu se budou pohybovat okolo 50 miliard korun. Stavba bude rozdělena do několika etap. Jako první chce město postavit úsek z Pankráce do stanice Depo Písnice. Následně se metro začne rozšiřovat z Pankráce směrem do centra na náměstí Míru.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se po uzavření dohody vrátila do Adenu

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se vrátila do válkou zmítané země. Stalo se tak poprvé od léta, kdy hlavní město země ovládli jihojemenští separatisté. Premiér Maín Abdal Málik Saíd přistál v jihojemenském přístavu Aden a naplnil tak jeden z klíčových bodů nedávno podepsané dohody o sdílení moci se sunnitskými separatisty podporovanými Spojenými arabskými emiráty, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy