Grafika: Do nového metra nespadnete. Projděte si linku D

Tomáš Kunc David Kohout, Tomáš Kunc, Obrazová sekce, METROPROJEKT Praha a. s. (vizualizace)
28. 8. 2015 6:42
Speciální stěny, které oddělí nástupiště a kolejiště, průchozí vozy bez strojvedoucích. Prohlédněte si novou linku metra, která by se v Praze mohla otevřít už za osm let.

Praha – Jižní část hlavního města by se do několika let mohla dočkat lepšího napojení na pražskou MHD. Pomoci by tomu měla modrá linka D, která má spojit Písnice se stanicí Náměstí Míru. Projekt za více než 50 miliard korun už je ve své finální fázi. Razicí štíty by se měly do země zakousnout nejpozději v roce 2018, optimisté hovoří o zprovoznění v roce 2023.

Novinkou jsou automatické vozy bez strojvedoucích, které budou po celé délce soupravy průchozí. Na provozu by měly ušetřit okolo 60 miliónů ročně. Na druhou stranu je chystaná varianta přibližně o 1,7 miliardy dražší než linka s klasickým provozem, pokud jde o počáteční náklady. Celý systém má lépe reagovat na aktuální situaci v dopravě.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy