Grafika: Do nového metra nespadnete. Projděte si linku D

Tomáš Kunc David Kohout, Tomáš Kunc, Obrazová sekce, METROPROJEKT Praha a. s. (vizualizace)
28. 8. 2015 6:42
Speciální stěny, které oddělí nástupiště a kolejiště, průchozí vozy bez strojvedoucích. Prohlédněte si novou linku metra, která by se v Praze mohla otevřít už za osm let.

Praha – Jižní část hlavního města by se do několika let mohla dočkat lepšího napojení na pražskou MHD. Pomoci by tomu měla modrá linka D, která má spojit Písnice se stanicí Náměstí Míru. Projekt za více než 50 miliard korun už je ve své finální fázi. Razicí štíty by se měly do země zakousnout nejpozději v roce 2018, optimisté hovoří o zprovoznění v roce 2023.

Novinkou jsou automatické vozy bez strojvedoucích, které budou po celé délce soupravy průchozí. Na provozu by měly ušetřit okolo 60 miliónů ročně. Na druhou stranu je chystaná varianta přibližně o 1,7 miliardy dražší než linka s klasickým provozem, pokud jde o počáteční náklady. Celý systém má lépe reagovat na aktuální situaci v dopravě.

 

Právě se děje

před 7 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 34 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy