Kellner a Tykač prý chtějí koupit Novu, PPF to popírá

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
29. 4. 2014 10:22
Cena by se mohla vyšplhat na 30 až 34 miliard korun. Případný nový vlastník by ale zaplatil reálně jen polovinu, protože zadlužení CME je asi 870 milionů dolarů.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Miliardáři Petr Kellner a Pavel Tykač jednají podle informací MF Dnes o koupi mediální skupiny CME, která ovládá televizi Nova.

CME vlastní kromě Novy i televize v dalších pěti zemích střední a východní Evropy. Finančníci si ale podle deníku chtějí nechat pouze Novu, ostatní trhy rozprodají.

Skupina PPF, kterou ovládá právě Kellner, během dopoledne označila informace deníku za manipulativní.

"Skupina PPF nejednala a nejedná o koupi CME / TV Nova a tuto skutečnost redakci MF Dnes oficiálně sdělila. Zatahování jména PPF do publikování zavádějících informací, které mají kurzotvorný vliv na společnosti obchodované na burze, se budeme bránit," uvedl mluvčí PPF Group Radek Stavěl.

Jedině celou skupinu

Samotná Nova na prodej není. Pokud chce případný zájemce uspět, musí dát hlavnímu akcionáři CME, kterým je americká společnost Time Warner, nabídku na odkup celé skupiny.

Cena by se podle MF Dnes mohla vyšplhat na 1,5 až 1,7 miliardy dolarů, tedy 30 až 34 miliard korun. Případný nový vlastník by ale zaplatil reálně jen polovinu, protože zadlužení CME je asi 870 milionů dolarů.

Kellnerovi a Tykačovi lidé se se zástupci Time Warner již několikrát sešli v Londýně. Dohoda ale zatím nepadla.

Již nyní jsou ale podle deníku známi zájemci o televize, které CME vlastní v dalších zemích. Například bulharskou bTV by rád získal spolupracovník a poradce CME Krasimir Gergov. Rumunské stanice by pak mohl koupit bývalý šéf CME Adrian Sarbu. Zájem je i o slovenskou Markízu a slovinskou televizi Pop, kupce by tak Kellner s Tykačem museli najít jen pro televizi v Chorvatsku.

Mluví se i o Babišovi

Již dříve se spekulovalo o tom, že zájem o koupi Novy má například také Andrej Babiš, jenž vlastní vydavatelství MAFRA, nebo Daniel Křetínský a skupina J&T, která získala vydavatelství Ringier Axel Springer. Podnikatelé ale zájem oficiálně popírají, mlčí také CME. Podle jeho mluvčího Marka Kobala skupina spekulace z trhu nikdy nekomentuje.

Mediální společnost Central European Media Enterprises (CME) loni snížila čistou ztrátu o zhruba polovinu na 281,5 milionu dolarů (5,6 miliardy korun). Výnosy klesly o desetinu na 691 milionů dolarů (13,76 miliardy korun). V České republice loni firma zaznamenala propad výnosů o zhruba 30 procent na 191,8 milionu dolarů. Provozní výsledek OIBDA, který nezahrnuje odpisy majetku a ztráty ze snížení hodnoty aktiv, spadl do ztráty 11,3 milionu dolarů po zisku 106,3 milionu dolarů v předchozím roce.

Součástí CME je společnost CET 21, která drží licence na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov a Telka.

 

Právě se děje

Další zprávy