Nova otáčí trend. Na reklamním trhu meziročně posílila

ČTK ČTK
6. 3. 2014 20:02
Nově vzrostla podle průzkumů sledovanost, naopak Primě klesá.
Sitcomy TV Nova.
Sitcomy TV Nova. | Foto: TV Nova

Praha - Televizi Nova se v uplynulém měsíci podařilo otočit loňský nepříznivý vývoj na reklamním trhu. Z hlediska objemu prodané reklamy podle jednotek GRPs tato televizní skupina v únoru předčila konkurenční Prima Group, vyplývá z údajů ATO - Mediaresearch.

Obrat u televize Nova je patrný zejména v meziročním srovnání, který odráží vývoj na začátku loňského roku, kdy tehdejší vedení přišlo s novou obchodní politikou. Řada inzerentů tehdy přešla ke konkurenci nebo pro svou kampaň zvolila jiný typ média.

Letos v únoru skupina Nova při porovnání prodaných GRPs, představujících sledovanost v cílové skupině 15-54, zaznamenala meziroční nárůst o téměř 80 procent na 35 565 jednotek. Naopak Prima Group v těchto datech klesla asi o desetinu na 27 730 GRPs. Podobný vývoj platí i v cílové skupině nad 15 let.

Prima má větší počet spotů

Z aktuálních údajů ATO - Mediaresearch vyplývá rozdílná zaplněnost reklamou. Zatímco takzvaná míra vyprodanosti v únoru, považovaném za slabší sezonu, přesahuje u skupiny Prima a u Barrandova 90 procent, Nova Group je vyprodaná z 60 procent.

Pro televize bude přitom důležitější vývoj v takzvané high season, kdy se očekává rostoucí zájem klientů o umístění reklamy. V loňském roce v souvislosti s bouřlivým vývojem na trhu Prima zažila mimo jiné případy, kdy vzhledem k nečekanému zájmu nezvládala odbavit veškerou poptávanou inzerci. Pro televize je v takové situaci rozhodující sledovanost, která jim s odbavováním nasmlouvané reklamy pomáhá.

Únorová data rovněž ukazují, že stanice Primy zařazují do vysílání větší počet reklamních spotů. V průběhu celého dne to je v průměru 14 spotů na Prima Group proti devíti u skupiny Nova. Průměrná délka reklamní přestávky tak u skupiny Prima dosahuje pěti minut, zatímco na Nova Group je to 2,7 minuty.

Nova letos doufá vedle reklamních výnosů také v obrat svého hospodaření. Mateřská společnost CME v loňském roce na českém trhu podle čerstvě zveřejněných výsledků zaznamenala propad výnosů o zhruba 30 procent na 191,8 milionu dolarů a ve čtvrtém čtvrtletí o 23 procent na 69,97 milionu USD. Oproti tomu televize Prima, respektive mateřská společnost MTG na českém trhu, vykázala ve čtvrtém čtvrtletí růst čistých tržeb o 22 procent.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy