Kdo vydělává i za stavu nouze: placené televize, on-line prodejci her a operátoři

Ekonomika Ekonomika
18. 4. 2020 19:18
Aspoň některá odvětví mohou za současné pandemie koronaviru, kvůli níž by se měla většina obyvatel zdržovat doma, evidovat vyšší tržby. Jsou mezi nimi například potravinové e-shopy nebo placené televize. Z dlouhodobého hlediska je ale zatím ve hvězdách, kdo ze situace, která je pro většinu oborů ekonomicky velmi bolestivá, může skutečně vydělat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Prodejny potravin

Když vláda 12. března vyhlásila stav nouze, jedny z mála obchodů, které nechala otevřené, byly ty s potravinami. Obchodní řetězce ve dnech kolem poloviny března zaznamenaly zvýšenou poptávku, a to nejprve zejména po trvanlivých, později pak naopak po čerstvých potravinách. Někteří prodejci evidovali také vyšší poptávku po alkoholu, dětských výživách nebo krmivech pro zvířata.

Podle výzkumné agentury Nielsen byla nákupní horečka mezi zákazníky patrná už poslední týden v únoru, kdy se tržby obchodů zvýšily o téměř 20 procent oproti stejnému období vloni. V týdnu od 9. do 15. března tržby za potraviny vzrostly o téměř 40 procent v porovnání s předchozím rokem, což byl druhý nejúspěšnější týden v roce hned po předvánočním týdnu. Situace se postupně uklidnila a podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) minulý týden frekvence nákupů poklesla o třetinu.

SOCR ale současně upozorňuje, že náklady, které musí obchody s potravinami vynaložit na bezpečnostní opatření, se pohybují řádově ve stamilionech korun. Například podle mluvčí Lidlu Zuzany Holé zaplatil Lidl za tato opatření několik desítek milionů korun.

"Oni si všichni myslí, že máme žně, že na koronakrizi profitujeme. Jedno z vyhodnocení za březen, které dělal kolega, ale ukázalo, že za tu dobu sice došlo k významnému navýšení zisku, ovšem když se vyčíslily náklady spojené s ochrannými prostředky, dezinfekcí a odměnami zaměstnanců, tak to jde prakticky do minusu," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéf skupiny Coop Pavel Březina.

Mluvčí společnosti Penny Market Tomáš Kubík zmínil kromě investic do hygienických a logistických opatření také finanční náklady na nábor zaměstnanců a na pracovní odměny. "V souvislosti s motivačním balíčkem odměn pro stávající zaměstnance a náklady na nábor investujeme do zaměstnanců desítky milionů korun," uvedl pro Aktuálně.cz Kubík. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy