Praha má nejméně dlouhodobě nezaměstnaných lidí z celé Evropské unie

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
3. 11. 2015 14:34
Míra dlouhodobé nezaměstnanosti se v EU pohybuje v širokém rozmezí od 0,8 procenta v Praze či Horním Bavorsku až po 22,9 procenta ve španělském regionu Ceuta. Porovnání týkající se lidí, kteří hledají práci déle než rok, zveřejnil Český statistický úřad. Problém trápí hlavně jižní členské státy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Nejméně dlouhodobě nezaměstnaných z celé Evropské unie měla ke konci loňského roku česká metropole Praha spolu s německým Horním Bavorskem a Západním Rakouskem. Míra dlouhodobé nezaměstnanosti - tedy podíl osob, které jsou bez práce rok a déle, vůči práceschopným obyvatelům - zde dosahovala pouhých 0,8 procenta.

Vyplývá to z údajů Eurostatu, které jako porovnání územních celků NUTS 2 analyzoval a dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Naopak nejvyšší dlouhodobou nezaměstnanost, překračující dvacet procent, měly mezi 265 vybranými územními celky v rámci EU řecké a španělské regiony.

Regiony s nejnižší dlouhodobou nezaměstnaností:

Pořadí Region Hodnota (2014)
1. Praha (ČR) 0,8 %
1. Horní Bavorsko (Německo) 0,8 %
1. Západní Rakousko (Rakousko) 0,8 %
2. Freiburg (Německo) 0,9 %
3. Dolní Franky (Německo) 0,9 %

Z celkem dvaceti regionů s nejnižším počtem obyvatel bez práce (rok a déle) jich bylo deset v Německu, čtyři ve Spojeném království, tři ve Švédsku, dva v Rakousku a jeden - díky Praze - v Česku.

Regiony s nejvyšší dlouhodobou nezaměstnaností:

Pořadí Region Hodnota (2014)
1. Autonomní město Ceuta (Španělsko) 22,9 %
2. Západní Řecko (Řecko) 22,1 %
3. Střední Makedonie (Řecko) 21,6 %
4. Attika (Řecko) 21,1 %
5. Epirus (Řecko) 20,3 %

Vyšší než desetiprocentní byla míra dlouhodobé nezaměstnanosti ve 42 regionech Unie. Shodně po třinácti z nich bylo v Řecku a Španělsku, šest v Itálii, pět ve Francii, dva v Chorvatsku a dva na Slovensku (Střední a Východní Slovensko). Více než desetiprocentní míru dlouhodobé nezaměstnanosti vykazoval rovněž region Brusel-hlavní město.

"Problém dlouhodobé regionální nezaměstnanosti je značný. Přitom je potřeba si uvědomit, že sociálně ekonomická situace je v řadě oblastí ještě svízelnější, protože mnoho respondentů nesplňuje kritéria pro zařazení mezi nezaměstnané (aktivní hledání práce, schopnost nástupu do 14 dnů), a jsou tedy klasifikováni jako ekonomicky neaktivní," připomínají autoři analýzy ČSÚ Marta Petráňová a Bohuslav Mejstřík.

Jak dopadly další regiony České republiky? Z celkem 265 regionů EU jsou na tom po první Praze nejlépe Střední Čechy na 64. místě. Region Jihozápad je na 80. místě, Severovýchod na 92. místě a hned za ním na 93. příčce Jihovýchod. V první polovině pořadí se umístila i Střední Morava, a to na 112. místě. Dlouhodobá nezaměstnanost řadí region Moravskoslezsko na 157. místo v EU a Severozápad na 167. místo.

Celková data o počtu lidí bez práce (tedy obecná, ne pouze dlouhodobá nezaměstnanost) v jednotlivých regionech EU za minulý rok zveřejnil Eurostat již letos v květnu. Praha a Horní Bavorsko podle nich zaznamenaly vůbec nejnižší obecnou míru nezaměstnanosti - 2,5 procenta. Opačná strana žebříčku jednoznačně připadla Španělsku. Andalusie v roce 2014 zaznamenala celkem 34,8 procenta nezaměstnaných a Kanárské ostrovy 32,4 procenta.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
Další zprávy