Kde se nejlépe žije seniorům? Česko je ve světovém žebříčku na 22. místě

David Kořínek
12. 9. 2015 9:30
Česká republika obsadila 22. místo v žebříčku zahrnujícím téměř sto zemí světa podle kvality života seniorů. Nejlépe se jim žije ve Švýcarsku, ukázalo nejnovější vydání žebříčku Global AgeWatch Index, za nímž stojí univerzita v Southamptonu a mezinárodní organizace HelpAge International. Žebříček se zaměřil na několik kritérií, například příjmy seniorů, zdraví, fyzická bezpečnost a další.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Seniorům se nejlépe žije ve Švýcarsku. Potvrdilo to nejnovější vydání žebříčku Global AgeWatch Index, za nímž stojí univerzita v Southamptonu a mezinárodní organizace HelpAge International.

Česká republika v žebříčku, zahrnujícím téměř sto zemí světa, obsadila 22. příčku – nejlepší z postkomunistických zemí. Za velice dobrý výsledek může podle autorů průzkumu především zákonná státní penze a s tím spojená jistota stabilního příjmu ve stáří. Podle dat HelpAge International navíc chudobou trpí pouze 1,7 procenta z více než dvou a půl milionu českých seniorů.

Global AgeWatch Index 2015 (výběr z celkového pořadí)

1. Švýcarsko
2. Norsko
3. Švédsko
4. Německo
5. Kanada
6. Nizozemsko
7. Island
8. Japonsko
9. USA
10. Velká Británie
20. Panama
21. Chile
22. Česko
23. Estonsko
24. Belgie
25. Španělsko
26. Slovinsko
37. Itálie
38. Portugalsko
39. Maďarsko
40. Slovensko
65. Rusko
94. Mozambik
95. Malawi
96. Afghánistán

Solidní jsou i vyhlídky českých seniorů na délku života. Průměrného šedesátníka čeká ještě jednadvacet let života, z toho více než 16 let bez závažnějších zdravotních problémů. Pro porovnání: šedesátiletý Švýcar má před sebou ještě další čtvrt století života a zhruba 19 let bez nemocí.

Naproti tomu například v Bangladéši pobírá státní důchod pouze 39 procent občanů starších pětašedesáti let. Tamní senioři naopak trumfnou ty české ve spokojenosti starých lidí s vlastním bezpečím a veřejnou dopravou - do hodnocení se tak vedle objektivních čísel dostávají i pocity samotných důchodců.

Žebříček se zaměřil na několik kritérií, například příjmy seniorů (jistota státního důchodu, bohatství, ale i ekonomická úroveň státu), zdraví (naděje dožití, psychická pohoda), možnost zaměstnání a vzdělání, fyzická bezpečnost, občanské svobody, přístup k veřejné dopravě nebo sociální kontakty.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy