Seznamka pro nevěrné přišla o data. Hackeři hrozí i Čechům

Václav Trejbal
20. 7. 2015 19:49
Hackeři požadují "okamžité a trvalé" ukončení provozu seznamovacího portálu, jinak prý zveřejní všechny získané informace, včetně "tajných sexuálních představ", fotografií a skutečných jmen a adres.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Počítačoví piráti odcizili osobní údaje desítek milionů lidí internetové seznamky AshleyMadison.com, která zprostředkovává milostné poměry pro ženaté a vdané. Malá část citlivých dat z portálu, na němž jsou registrovány tisíce Čechů, už unikla ven.

Ke krádeži se přihlásila skupina s názvem Impact Team, jež má podle svého tvrzení přístup k účtům všech více než 37 milionů uživatelů seznamky a jiným interním dokumentům. Hackeři požadují "okamžité a trvalé" ukončení provozu seznamovacího portálu, jinak prý vydají veřejnosti napospas veškeré získané informace, včetně "tajných sexuálních představ, fotek s nahotou, konverzací, transakcí na kreditních kartách a skutečných jmen a adres."

Společnost Avid Life Media, vlastník Ashley Madison, kyberútok potvrdila, avšak podrobnosti o jeho rozsahu či závažnosti nesdělila. Podařilo se jí prý "odstranit zveřejněné informace spojené s incidentem" a "zabezpečit naše stránky". Společnost spolupracuje s policií, která záležitost vyšetřuje. Webové stránky Ashley Madison zatím dál běží.

Druhá největší na světě

Počtem uživatelů je Ashley Madison druhou největší seznamkou na světě po Match.com. Žije z poplatků, které musí odvádět muži za možnost kontaktovat vyhlídnuté partnerky. Kvůli svému zaměření na nevěru bývá často terčem kritiky. "Podvádění je jako tajemné lepidlo, které drží miliony manželství pohromadě," napsal nedávno výkonný ředitel seznamky Noel Biederman v článku pro server CNBC.

Hackerské skupině Impact Team podle všeho nevadilo zaměření serveru jako takové, ale jen jeho způsob zacházení s citlivými daty uživatelů. Ashley Madison jim za částku 19 dolarů (475 korun) nabízí "úplné smazání" jejich profilů, včetně jména a adresy. Jenže podle pirátů se tak neděje.

"Uživatelé skoro vždycky platí kreditními kartami, informace o jejich transakcích nejsou navzdory slibům mazány a zahrnují skutečné jméno a adresu, což je samo sebou nejdůležitější věc, jejíž odstranění uživatelé požadují," uvádí se v prohlášení Impact Teamu. Tato služba prý provozovateli seznamky loni na tržbách přinesla 1,7 milionu dolarů.

Ashley Madison spolu s přidruženými stránkami loni vykázala 45procentní meziroční nárůst tržeb na 115 milionů dolarů (2,9 miliardy korun). Vlastníci letos plánovali nabídnout akcie v rámci primárního úpisu na burze v Londýně. Firmu oceňovali na miliardu dolarů (25 miliard korun). Polovinu aktivity serveru obstarají uživatelé ve Spojených státech. V současnosti už působí ve 48 zemích.

Do Česka seznamka pro nevěrné přišla loni v červenci. Na jejích reklamních plakátech se objevily fotografie bývalých předsedů vlády Mirka Topolánka, Petra Nečase a Jiřího Paroubka pod nápisem "Proč by se měli bavit jenom premiéři". Podle svého někdejšího mluvčího firma vyjednávala o sponzorství fotbalové Sparty. Během prvních 14 dní provozu měl web u nás a na Slovensku půl milionů návštěv a zaregistrovaly se na něm prý tři tisíce lidí.

Podobnému útoku jako Ashley Madison v květnu čelila seznamka Adult FriendFinder.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek podá žalobu kvůli omezení účasti na demonstracích

Spolek Milion chvilek podá správní žalobu kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí, týkajícímu se i plánované úterní demonstrace spolku. Milion chvilek to uvedl na twitteru. Účast na demonstraci oznámilo asi 5000 lidí, stát ale zatím kvůli šíření koronaviru povoluje jen akce s počtem účastníků do 300 a od 8. června akce do 500 účastníků.

"Vláda nám všem bere ústavní právo. Zatímco tisíce lidí plní hobbymarkety, hradní nádvoří či zoo, na náměstí se nesmí sejít více než 500 lidí - i když dodrží bezpečnostní opatření," sdělil Milion chvilek na twitteru. "Podle výkladu oslovených ústavních právníků je však takové omezení shromažďovacího práva protiústavní. Proto jsme se rozhodli bránit se demokratickými prostředky a podat správní žalobu, aby o této věci rozhodl soud," doplnil spolek. Dál počítá s konáním demonstrace v úterý 9. června. V pátek spolek zveřejní, jak bude protest vypadat.

Další zprávy