Seznamte se. Nový přítel pro osamělé je robot

Petr Jemelka Petr Jemelka
8. 6. 2014 11:30
Robotický společník z Japonska prý dokáže z výrazu tváře a tónu hlasu rozpoznat psychické rozpoložení člověka a přizpůsobí mu vlastní chování.
Robot Pepper | Video:

Tokio - Japonci představili robota-společníka, který je schopen vřelé nonverbální i slovní komunikace a umí prý nahradit lidskou společnost.

Je naprogramován tak, že dokáže z výrazu tváře i tónu hlasu rozpoznat psychické rozpoložení člověka a přizpůsobí mu vlastní chování.

Bílého humanoidního robota na kolečkách hodlá výrobce mobilních telefonů Softbank miliardáře Masayoshiho Sona od února příštího roku prodávat za 198 000 jenů, tedy přibližně 39 tisíc korun.

Elektropsi už se uchytili, je čas posunout laťku

Nezájmu Japonců se Softbank nebojí, obyvatelé země vycházejícího slunce nemají s vytvářením citových vazeb ke strojům problém - pořizování elektronických domácích mazlíčků už je v Japonsku běžné.

Robot přezdívaný Pepper má ale vyšší ambice - měl by se stát elektronickým přítelem, jež bude majitele zbavovat stresu a utěšovat ho v případě splínu.

Má zrak, sluch, a dokonce i hmat

Nohy Pepper sice nemá, zato má však tvář schopnou "něžných gest", poznamenává agentura AP.

Práce na trhu osobních robotů byla mým dlouhodobým snem. Cílem bylo vyvinout laskavý stroj, který lidem vyloudí úsměv na tváři.

"Práce na trhu osobních robotů byla mým dlouhodobým snem. Cílem bylo vyvinout laskavý stroj, který lidem vyloudí úsměv na tváři," vysvětlil Son během novinářské prezentace.

Pepper je 121 centimetrů vysoký, váží 28 kilogramů a má svítící "oči". Krom zraku a sluchu ho tvůrci obdarovali také hmatem - disponuje laserovými dotykovými senzory na rukou, hlavě i těle.

Samozřejmostí je Wi-Fi, díky níž se může robot snadno aktualizovat a neustále tak vylepšovat svou schopnost porozumění lidem.

Všichni chtějí Aibo

Patří budoucnost osobním robotům?
Patří budoucnost osobním robotům? | Foto: Thinkstock

Nejrozšířenějším osobním robotem je v Japonsku elektronický pes Aibo, jenž byl společností Sony představen v roce 2006. O místo na trhu ale bojují další technologičtí giganti jako Honda nebo Toyota.  

Roboti by mohli podle kybernetických odborníků pomoci mírnit dopady faktu, že japonská společnost neustále stárne. V dohledné době by osamoceným seniorům mohli posloužit jako asistenti či jim poskytnout rozptýlení z každodenního stereotypu podzimu života.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá CDU zahájila druhou část svého sjezdu, na kterém zvolí předsedu. Delegáti vyberou mezi Merzem, Laschetem a Röttgenem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Americký ministr zdravotnictví rezignoval kvůli útoku Trumpovců na Kapitol

Rezignaci podal v pátek ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar. Svůj krok zdůvodnil násilným útokem stoupenců amerického prezidenta Donalda Trumpa na americký Kongres z minulého týdne. Informovala o tom televize CNN. Azar podle ní zůstane ve funkci do 20. ledna, tedy do inaugurace nového prezidenta Joea Bidena.

Sídlo amerického Kongresu minulý týden během schůze k volebním výsledkům napadl dav Trumpových stoupenců, přičemž výtržnostem výrazně přispěl sám prezident. Šéf Bílého domu soustavně šířil nepravdivé a nepodložené informace o průběhu a výsledku voleb, na mítincích i na sociálních sítích burcoval své voliče a jen těsně před vypuknutím nepokojů své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol. V důsledku nastalého chaosu zemřelo pět lidí.

V reakci na středeční události na Kapitolu již oznámili odchod z Trumpova vládního týmu ministryně školství Betsy DeVosová, ministryně dopravy Elaine Chaová nebo ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf. Rezignaci podali například i náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger či bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který nyní působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy