Facebook vás pozná. Už brzy vás najde na každé fotce

Petr Jemelka Petr Jemelka
15. 2. 2015 20:15
Nejpoužívanější internetová sociální síť připravuje technologickou novinku. S její pomocí dokáže identifikovat tvář svých uživatelů na téměř jakékoliv fotografii.
Facebook vás pozná kdekoliv. Již brzy.
Facebook vás pozná kdekoliv. Již brzy. | Foto: Shutterstock

Menlo Park - Účast na demonstraci nebo například návštěva gay baru je ryze soukromou záležitostí.

Již brzy by se to ale mohlo změnit.

Internetová sociální síť Facebook totiž připravuje technologickou novinku, díky níž dokáže identifikovat a označit tvář svých uživatelů na téměř jakékoliv fotografii.

Autor snímku vůbec nemusí tušit, koho vyfotil. Sociální síť to zjistí za něj.

Software DeepFace se učí na již označených snímcích a posléze vyhledává na webu fotografie se stejným obličejem.

Podle serveru Science je program v rozpoznávání lidí téměř stejně přesný jako lidský mozek.

Jinými slovy: pokud by někdo určitého člověka poznal na fotografii, pozná ho i Facebook.

Yann LeCun, který má ve společnosti Facebook na starosti umělou inteligenci, vyvrací obavy s tím, že účelem nového programu není narušování soukromí 1,3 miliardy uživatelů, ale naopak jeho ochrana.

"Pokud Facebook na jedné ze 400 milionů fotek, které jsou na něj denně nahrávány, objeví vaši tvář, automaticky vám pošle upozornění a vy se budete moci rozhodnout, zda ji chcete ze snímku smazat," vysvětluje LeCun.

Potíž je v tom, že Facebook bude schopen sbírat a schraňovat informace o tom, kde, kdy a s kým jeho uživatelé byli.

Největší internetová sociální síť na světě už systém DeepFace používá, zatím však jeho prostřednictvím na snímcích uživatelů identifikuje pouze "přátele" uživatelů.

Už není cesty zpět

Proti argumentu, že ten, kdo na snímcích nechce být identifikován, může svůj profil na Facebooku zrušit, hovoří fakt, že programy identifikace lidských tváří na fotografiích a videích umístěných na internet už vyvíjí i společnost Google a za peníze daňových poplatníků i americká vláda.

Jelikož jde o technologickou inovaci, není její užívání právně nijak limitováno.

Vypustili jsme, nebo velmi brzy vypustíme džina z lahve. Nebude cesty zpět.

"Vypustili jsme, nebo velmi brzy vypustíme džina z lahve. Nebude cesty zpět," řekl serveru Science expert na ochranu soukromí na webu Brian Mennecke z Iowské státní univerzity.

Přesnost přes 97 procent

Zatímco pro člověka není problém někoho poznat na sérii fotografií, i když ho viděl třeba jen jednou, počítač se musí každou tvář učit na několika snímcích.

Učí se však velmi rychle. Používá přitom metodu strojového učení zvanou Deep learning. Ta spočívá v tom, že jsou do programu nahrány desítky snímků tisíců různých lidí, které jsou označeny jménem. Software je pak srovnává a učí se v lidských tvářích hledat markanty.

Jejich analýzou si pak program sám vytvoří algoritmy pro vyhledávání a porovnávání. Učí se například hledat typické znaky ve tvaru nosu, uší či očí.

Zatímco lidé jsou v rozpoznávání tváří přesní v 98 procentech případů, systém DeepFace dosahuje přesnosti 97,35 procenta, což je o 27 % víc než ostatní programy stejného druhu. Díky 3D modelování navíc dokáže člověka rozpoznat i z profilu.

Nejvíc znepokojující je podle bojovníků za ochranu soukromí na celé věci  možnost, že by lidé v budoucnu mohli prostřednictvím chytrého telefonu nebo například Google glass kohokoliv kdekoliv "lustrovat", tedy jednoduše ho vyfotit a vyhledat si všechno, co se k jeho jménu na webu pojí.

Od profilu na internetové seznamce, přes zaměstnání až po kriminální minulost. Samostatnou kapitolou je pak další rozvoj cílené reklamy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy