Facebook vás pozná. Už brzy vás najde na každé fotce

Petr Jemelka Petr Jemelka
15. 2. 2015 20:15
Nejpoužívanější internetová sociální síť připravuje technologickou novinku. S její pomocí dokáže identifikovat tvář svých uživatelů na téměř jakékoliv fotografii.
Facebook vás pozná kdekoliv. Již brzy.
Facebook vás pozná kdekoliv. Již brzy. | Foto: Shutterstock

Menlo Park - Účast na demonstraci nebo například návštěva gay baru je ryze soukromou záležitostí.

Již brzy by se to ale mohlo změnit.

Internetová sociální síť Facebook totiž připravuje technologickou novinku, díky níž dokáže identifikovat a označit tvář svých uživatelů na téměř jakékoliv fotografii.

Autor snímku vůbec nemusí tušit, koho vyfotil. Sociální síť to zjistí za něj.

Software DeepFace se učí na již označených snímcích a posléze vyhledává na webu fotografie se stejným obličejem.

Podle serveru Science je program v rozpoznávání lidí téměř stejně přesný jako lidský mozek.

Jinými slovy: pokud by někdo určitého člověka poznal na fotografii, pozná ho i Facebook.

Yann LeCun, který má ve společnosti Facebook na starosti umělou inteligenci, vyvrací obavy s tím, že účelem nového programu není narušování soukromí 1,3 miliardy uživatelů, ale naopak jeho ochrana.

"Pokud Facebook na jedné ze 400 milionů fotek, které jsou na něj denně nahrávány, objeví vaši tvář, automaticky vám pošle upozornění a vy se budete moci rozhodnout, zda ji chcete ze snímku smazat," vysvětluje LeCun.

Potíž je v tom, že Facebook bude schopen sbírat a schraňovat informace o tom, kde, kdy a s kým jeho uživatelé byli.

Největší internetová sociální síť na světě už systém DeepFace používá, zatím však jeho prostřednictvím na snímcích uživatelů identifikuje pouze "přátele" uživatelů.

Už není cesty zpět

Proti argumentu, že ten, kdo na snímcích nechce být identifikován, může svůj profil na Facebooku zrušit, hovoří fakt, že programy identifikace lidských tváří na fotografiích a videích umístěných na internet už vyvíjí i společnost Google a za peníze daňových poplatníků i americká vláda.

Jelikož jde o technologickou inovaci, není její užívání právně nijak limitováno.

Vypustili jsme, nebo velmi brzy vypustíme džina z lahve. Nebude cesty zpět.

"Vypustili jsme, nebo velmi brzy vypustíme džina z lahve. Nebude cesty zpět," řekl serveru Science expert na ochranu soukromí na webu Brian Mennecke z Iowské státní univerzity.

Přesnost přes 97 procent

Zatímco pro člověka není problém někoho poznat na sérii fotografií, i když ho viděl třeba jen jednou, počítač se musí každou tvář učit na několika snímcích.

Učí se však velmi rychle. Používá přitom metodu strojového učení zvanou Deep learning. Ta spočívá v tom, že jsou do programu nahrány desítky snímků tisíců různých lidí, které jsou označeny jménem. Software je pak srovnává a učí se v lidských tvářích hledat markanty.

Jejich analýzou si pak program sám vytvoří algoritmy pro vyhledávání a porovnávání. Učí se například hledat typické znaky ve tvaru nosu, uší či očí.

Zatímco lidé jsou v rozpoznávání tváří přesní v 98 procentech případů, systém DeepFace dosahuje přesnosti 97,35 procenta, což je o 27 % víc než ostatní programy stejného druhu. Díky 3D modelování navíc dokáže člověka rozpoznat i z profilu.

Nejvíc znepokojující je podle bojovníků za ochranu soukromí na celé věci  možnost, že by lidé v budoucnu mohli prostřednictvím chytrého telefonu nebo například Google glass kohokoliv kdekoliv "lustrovat", tedy jednoduše ho vyfotit a vyhledat si všechno, co se k jeho jménu na webu pojí.

Od profilu na internetové seznamce, přes zaměstnání až po kriminální minulost. Samostatnou kapitolou je pak další rozvoj cílené reklamy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy