Realitní Oscaři 2019: Kasárny předělané na kanceláře a komplex budov pokrytý loukou

Foto: Bond Bryan
Ekonomika Martina Marečková, Ekonomika
Aktualizováno 23. 3. 2019 16:46
Ve francouzském Cannes se ve čtvrtek večer předávaly prestižní ceny MIPIM Awards, o kterých se dá s trochou nadsázky říct, že to jsou realitní Oscaři. Soutěží vrcholí mezinárodní trh nemovitostí a investičních příležitostí MIPIM a letos se konal jeho 30. ročník.

Letos se přihlásilo více než 200 developerských projektů z rekordního počtu 58 zemí. Dvanáctičlenná mezinárodní odborná porota z nich do užšího výběru vybrala 45 projektů. Žádný zástupce z Česka mezi nimi tentokrát nebyl.

Odbornou porotu tvoří zástupci realitně-poradenských firem, investorů do nemovitostí, architektů či urbanistů. Jejich hlas má poloviční váhu, zbývajících 50 procent mají hlasy delegátů veletrhu MIPIM.

Letos byly ve finále nejpočetněji zastoupeny projekty z Francie. Německo a Čína měly po pěti nominovaných a čtyři byly z Británie.

Doposud získaly cenu MIPIM Awards čtyři české stavby. Naposled to byla v roce 2016 budova laserového centra v Dolních Břežanech, která bodovala v kategorii nejlepší průmyslový a logistický projekt. O čtyři roky dříve zvítězila v kategorii kancelářské budovy centrála pojišťovny Kooperativa v pražském Karlíně. Předtím si ocenění odnesl hotel Four Seasons a Vinohradská tržnice v Praze.

 

Právě se děje

Další zprávy