Dvojité dveře, kartáče na boty, sauna a atomový kryt. Podívejte se, jak žijí Finové

Protiletecký kryt v případě ohrožení. Pokud se nic neděje, slouží Finům jako sklep.
Venku je sníh, ale chodby finských obytných domů či podlahy restaurací jsou čisté. Stačí před dům postavit konstrukci z kartáčů a je po starostech. Podívejte se, jaká jednoduchá řešení umožňují Finům prožívat hezké chvíle v jejich obydlích a napomáhají tomu, že podle OSN žijí ve statisticky nejšťastnější zemi na světě.

Finsko má zhruba tři miliony bytů na 5,5 milionu obyvatel. Zhruba ve dvou třetinách z nich bydlí vlastníci nemovitostí, třetinu tvoří nájemní byty. V nich platí lidé buď tržní, nebo regulovaný/dostupný nájem.
Většinu bytů (necelých 1,2 milionu) obývají v posledních dvou dekádách jednotlivci. Dvojčlenné domácnosti žijí ve zhruba 900 tisíc bytech a přes 600 tisíc bytů je obsazeno rodinami o tři a více členech.
Sami Haverinen pracuje ve firmě Olo Asunnot, která spravuje zhruba čtyři tisíce nájemních bytů. Ačkoliv se o Finech mluví jako o uzavřených samotářských podivínech, Sami říká, že se to mění. "Ano, starší lidé nejsou příliš společenští a na odpověď jim často stačí jen jedno slovo, ale v mladší generaci se to velmi rychle mění." A že ani starší lidé nejsou všichni stejní, dokazuje tím, že zve na prohlídku bytu rodičů, kteří odjeli na dovolenou a s nahlédnutím do jejich soukromí blízko centra Helsinek souhlasili po telefonu. Olo Asunnot spadá pod Blackstone a Round Hill Capital podobně jako v Česku Residomo.
Sami vytahuje z kapsy místo svazku klíčů pouze jeden generální. Ten mu stačí na otevření vchodu...
Foto: Iva Špačková
Iva Špačková Iva Špačková
Aktualizováno 11. 11. 2019 14:34
Venku je sníh, ale chodby finských obytných domů či podlahy restaurací jsou čisté. Stačí před dům postavit konstrukci z kartáčů a je po starostech. Podívejte se, jaká jednoduchá řešení umožňují Finům prožívat hezké chvíle v jejich obydlích a napomáhají tomu, že podle OSN žijí ve statisticky nejšťastnější zemi na světě.
 

Právě se děje

před 19 minutami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy