Patří příjmy z hasičského bálu do EET? Ministerstvo připravilo pokyny pro spolky

Martin Ťopek Martin Ťopek
16. 5. 2017 15:04
Pokud roční tržby spolků nebo neziskových organizací nepřesáhnou 300 tisíc korun nebo pět procent celkových příjmů, evidovat nemusí. Doposud byl limit na 175 tisících.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Praha - Hasičské či rybářské spolky a další neziskové organizace se dočkaly jasných pokynů, jak a kdy se jich týká elektronická evidence tržeb (EET). Zároveň pro ně na 300 tisíc korun vzrostl roční limit tržeb, pod který platí, že v režimu EET nemusí fungovat.

Doposud například dobrovolní hasiči nevěděli, kdy mají při pravidelných akcích vydávat ke každému vytočenému pivu stvrzenku EET a obratem ji odesílat na servery daňové správy. Ministerstvo financí nyní s dvoutýdenním zpožděním oproti úvodnímu slibu představilo novou "kuchařku" pro neziskové organizace.

"Chceme splnit slib, který jsme dali ohledně venkovských spolků. Jsem přesvědčen, že tyto spolky nemají evidovat tržby," uvedl ministr financí Andrej Babiš.

Podle náměstkyně ministra Aleny Schillerové k novým pravidlům vedly první zkušenosti s EET. Už od počátku platí, že spolky a podobné organizace neevidují tržby při své hlavní činnosti, evidence tržeb se může vztahovat na takzvanou vedlejší činnost, pokud ji organizace vykonává soustavně. 

Základní změna je, že roční limit tržeb, pro který platilo, že není třeba odesílat elektronické účtenky, se zvyšuje z dosavadních 175 tisíc na 300 tisíc korun. "Rozdělujeme přitom veřejně prospěšnou činnost, která nepodléhá EET, a vedlejší hospodářskou činnost," řekl šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček.

Dodal, že i nadále existují rizika, že limitu nebudou využívat jen prospěšné spolky při vedlejší výdělečné činnosti. Už nyní se totiž některé hospody "přejmenovávají" na spolky, aby se vyhnuly EET.

"Budeme důsledně dbát na to, aby k obcházení touto cestou nedocházelo," dodal Janeček. Rozhodovat bude, zdali se jedná o hlavní výdělečnou činnost, nebo o doplněk k veřejně prospěšné činnosti. Z ní navíc nesmí tržby přesáhnout pět procent z celkových příjmů organizace. 

Limit 300 tisíc korun je podle Janečka stanoven tak, že je to zároveň odečitatelná položka pro veřejně prospěšné poplatníky. Týká se to navíc jen plateb přijatých v hotovosti, pokud například sportovní klub pronajme svoji tělocvičnu s platbou na fakturu, EET se jej také netýká. 

Nyní jsou proto z EET zcela osvobozeny akce typu vesnický bál. Tady také panovala mezi spolky nejasnost, podle Aleny Schillerové ale podobné výdělečné akce nespadají do takzvané soustavné činnosti. "Pokud ale spolek vede ve vesnici hospodu nebo pořádá každý týden diskotéku, limit 300 tisíc už se na to vztahuje," dodala náměstkyně. 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Wall Street Journal: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku

Federální úřady ve Spojených státech se chystají soudně zakročit proti společnosti Facebook. Mají obavy, zda firma neporušuje antimonopolní zákony tím, jak propojuje své aplikace a další produkty. Listu The Wall Street Journal (WSJ) to řekly zdroje obeznámené se situací. Federální obchodní komise (FTC) by se zaměřila na to, zda Facebook neomezuje přístup k aplikacím svým potenciálním rivalům.

Facebook vedle stejnojmenné sociální sítě, která tvoří páteř jeho podnikání, má i další produkty. Patří k nim zejména Instagram, Messenger a WhatsApp. Úřady se zajímají o pravidla, která Facebook ve vztahu k rivalům využívá, zejména zda nenarušují volnou soutěž.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 1 hodinou

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bloomberg: USA a Čína se dohodly na podmínkách obchodní smlouvy

Spojené státy a Čína se dohodly na podmínkách první fáze dlouho očekávané obchodní smlouvy. Text nyní čeká na podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg a vzápětí i další média.

Poradci pro obchodní záležitosti teď mají v plánu schůzku s prezidentem, na které s ním chtějí podmínky dohody probrat. Oficiální oznámení by podle zdrojů Bloombergu mohlo přijít v následujících hodinách.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy