"Falešnou zubařku" zaměstnával kolega nevědomky, zastal se ho Ústavní soud

ČTK ČTK
10. 8. 2016 10:05
Pojišťovna chtěla po zubaři vrácení peněz, které proplatila za úkony provedené kolegyní s padělaným diplomem. Ústavní soud ovšem nyní poukázal na to, že pojišťovna platila na základě smlouvy, nikoliv zcela bez právního důvodu, nejde tedy o typické bezdůvodné obohacení. Případem se tak musí znovu zabývat obvodní soud.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Ústavní soud v ojedinělé kauze vyhověl stížnosti zubaře, který - aniž to věděl - zaměstnával kolegyni s padělaným diplomem. Pojišťovna po něm později žádala, aby vrátil téměř 1,5 milionu korun, tedy peníze, které proplatila za úkony prováděné "falešnou zubařkou".

Případem se musí znovu zabývat Obvodní soud pro Prahu 2, vyplývá z úterního nálezu dostupného na webu soudu.

Žena kvůli zápisu v České stomatologické komoře padělala vysokoškolský diplom, ve skutečnosti absolventkou Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v oboru stomatologie nebyla. Jako zubařka pracovala v Praze v letech 2004 až 2010. Podle verdiktu obvodního soudu její zaměstnavatel porušil smlouvu se zdravotní pojišťovnou, protože odborné výkony nevykonávala kvalifikovaná osoba.

Vyplacené peníze označila justice za bezdůvodné obohacení a nařídila jejich vrácení. Ústavní soud ovšem poukázal na to, že pojišťovna platila na základě smlouvy, nikoliv zcela bez právního důvodu, nejde tedy o typické bezdůvodné obohacení. Obvodní soud by měl nároky pojišťovny řešit důkladněji, ve vztahu ke konkrétním položkám a úkonům.

"Obecné soudy by měly v dalším řízení posoudit, zda výkony poskytnuté E. P. jako ošetřující lékařkou je nutno ve všech případech považovat za vadné plnění ze strany stěžovatele. Z vadného plnění pak vyvodit následky dle smlouvy," stojí v nálezu soudce zpravodaje Tomáše Lichovníka.

Justice má podle nálezu také zvážit liberaci zaměstnavatele, tedy jeho zproštění odpovědnosti. Ústavní soud doporučil dále uvažovat o spoluodpovědnosti zdravotní pojišťovny. "Ta měla zřejmě zcela stejnou možnost zjistit nedostatek vzdělání E. P. jako stěžovatel," rozhodli ústavní soudci.

O případu "falešné zubařky" Edity Porebské v roce 2010 informovala média. Upozornil na ni bývalý kolega, který měl pochybnost o jejím vzdělání. Česká stomatologická komora se obrátila na Univerzitu Karlovu a zjistila, že diplom - ačkoliv ověřený na matrice - je nejspíš padělek. Média tehdy informovala, že Porebská má vzdělání zdravotní sestry.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy