Největší stres v práci cítí Řekové. Česko si polepšilo, ukazuje nové porovnání zemí

Alice Stejskalová Alice Stejskalová
22. 6. 2016 15:10
Pouze čtvrtina Evropanů hodnotí prostředí, v němž pracují, jako přívětivé. Nejhorší situace je podle průzkumu v Řecku, relativně nejlepší ve Finsku. Česká republika se nachází na devátém místě z jednadvaceti, vyplývá z porovnání OECD.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Paříž, Praha – Největší přetížení cítí v zaměstnání Řekové a Španělé, nejmenší Finové a Dánové. Vyplývá to z porovnání, které sestavila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a zahrnuje její evropské členské státy. Česká republika se nachází na devátém místě z jednadvaceti.

Podle průzkumu v průměru 43 procent zaměstnanců zažilo v loňském roce stres plynoucí z výkonu práce. Polovina z nich uvedla jako hlavní důvod tohoto zatížení časový tlak, jedna třetina pak ohrožení na zdraví. Pouze čtvrtina Evropanů hodnotí prostředí, v němž pracují, jako přívětivé.

Pracovní přetížení podle studie OECD
Pracovní přetížení podle studie OECD | Foto: OECD

Nejhorší situace je podle průzkumu v Řecku, kde pracovní přetížení či stres uvedlo 64 procent lidí, a ve Španělsku (52 procent). Naopak relativně nejlépe vyšly z porovnání Finsko (28 procent) a Dánsko (30 procent).

Ze získaných dat vyplývá, že míra stresu v práci souvisí s dosaženým vzděláním, věkem, ale i pohlavím jedince. Méně kvalifikovaní pracovníci zažívají více stresu v práci než kvalifikovanější. Žen, které se potýkají s pracovním stresem, je v průměru o pět procent méně než mužů. Nejvíce se s ním setkávají mladí lidé věku od 15 do 29 let, s přibývajícími lety naopak procento klesá.

Na kvalitě pracovního prostředí a zátěži v práci se podepsala i světová ekonomická krize. V roce 2010, tedy po začátku krize, se situace oproti roku 2005 v mnoha zemích značně zhoršila, zejména v dosud nejlepším Finsku. Díky ekonomickému růstu ale v loňském roce opět došlo ke zlepšení.

Česká republika si za posledních deset let polepšila – z původních téměř 50 procent přetížených lidí se dostala na nynějších 40 procent.

Na předcházení stresu v zaměstnání tlačí také odboráři v Evropské unii, což se projevilo i v návrhu novely českého zákoníku práce. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce mezi povinnosti zaměstnavatelů nově zařadit právě předcházení riziku stresu spojeného s prací. Jak by to ovšem v praxi mělo fungovat a jak by probíhala kontrola, je nejasné.

"Podle mého názoru bude potřeba lékařský posudek, který konstatuje, že došlo k psychické újmě na základě výkonu práce," říká náměstek Jiří Macíček ze Státního úřadu inspekce práce.

Na důležitost omezení stresu v práci upozorňuje i Radek Ptáček z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. „Nespokojený a přetížený pracovník rovná se vyšší riziko pracovních úrazů i chyb,“ uvedl s tím, že na takový přístup pak doplatí i zaměstnavatel. Řešení tohoto problému nařízením ale podle něj není dobrý nápad.

Má zákoník práce ukládat zaměstnavatelům povinnost předcházet stresu na pracovišti? Odborář Josef Středula o živnostník Bedřich Danda v duelu DVTV. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 41 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy