Zaměstnanci mají čím dál méně práv, ukazuje nové porovnání států

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
9. 6. 2016 12:16
Letošní analýza mezinárodní odborové konfederace ITUC porovnala celkem 141 zemí. Česká republika skončila ve skupině zemí zařazených do druhé nejlepší ze šesti skupin, dochází zde ovšem k "opakovanému porušování práv".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Práva zaměstnanců ve světě slábnou. Upozorňuje na to letošní analýza mezinárodní odborové konfederace ITUC, která porovnala celkem 141 zemí podle 97 mezinárodních.

Nejhůře jsou na tom pracující v zemích označených v přehledu jako "5+", kde došlo k celkovému zhroucení práva. Patří sem mimo jiné Irák, Libye, Somálsko, Súdán či Sýrie.

Kliknutím zvětšíte na plnou velikost.
Kliknutím zvětšíte na plnou velikost. | Foto: ITUC

Velmi špatné podmínky bez garance práv pro zaměstnance panují také v Bělorusku, Číně, Kataru, Spojených arabských emirátech, Indii, Turecku, Íránu, Kambodži, Kolumbii, Guatemale, Řecku či v Egyptě. Tyto země byly v přehledu zařazeny pod číslicí 5.

Naopak nejlépe se pracujícím daří v zemích ohodnocených číslicí 1. Tradičně se jedná o severské státy, Francii, Německo, Itálii, ale i Slovensko, kde dochází k porušování pracovních práv jen zřídka.

Česká republika skončila ve skupině zemí zařazených pod číslem 2. Ta je sice druhá nejlepší, dochází k ní ovšem k "opakovanému porušování práv". Stejně byly konfederací ohodnoceny pracovní podmínky v Kanadě, Portugalsku, Irsku nebo na Novém Zélandu.

Ve světě stále častěji dochází zejména k omezování svobody projevu a shromažďování - tyto typy restrikcí od roku 2015 vzrostly o 22 procent. V celkem 68 procentech států světa nemají právo na stávku, v 58 procentech zemí nejsou chráněni pracovním právem a například 57 procent zemí nepřipouští kolektivní vyjednávání.

"Jsme svědky uzavírání demokratického prostoru a nárůstu nejistoty, strachu a zastrašování pracujícího lidu. Rychlost, s jakou jsou práva napadána, se stále zrychluje," upozorňuje generální tajemnice ITUC Sharan Burrowová. Podle ní jde o alarmující trend nejen pro pracující, ale i pro jejich rodiny.

Jako nejhorší regiony letošní index hodnotí Střední východ a Severní Afriku, na opačné straně porovnání se umístila Evropa. I přesto konfederace zemím starého kontinentu vytýká hlavně selhání ohledně plnění závazků vůči uprchlíkům, a to včetně jejich práva na práci.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy