Zaměstnanci mají čím dál méně práv, ukazuje nové porovnání států

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
9. 6. 2016 12:16
Letošní analýza mezinárodní odborové konfederace ITUC porovnala celkem 141 zemí. Česká republika skončila ve skupině zemí zařazených do druhé nejlepší ze šesti skupin, dochází zde ovšem k "opakovanému porušování práv".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Práva zaměstnanců ve světě slábnou. Upozorňuje na to letošní analýza mezinárodní odborové konfederace ITUC, která porovnala celkem 141 zemí podle 97 mezinárodních.

Nejhůře jsou na tom pracující v zemích označených v přehledu jako "5+", kde došlo k celkovému zhroucení práva. Patří sem mimo jiné Irák, Libye, Somálsko, Súdán či Sýrie.

Kliknutím zvětšíte na plnou velikost.
Kliknutím zvětšíte na plnou velikost. | Foto: ITUC

Velmi špatné podmínky bez garance práv pro zaměstnance panují také v Bělorusku, Číně, Kataru, Spojených arabských emirátech, Indii, Turecku, Íránu, Kambodži, Kolumbii, Guatemale, Řecku či v Egyptě. Tyto země byly v přehledu zařazeny pod číslicí 5.

Naopak nejlépe se pracujícím daří v zemích ohodnocených číslicí 1. Tradičně se jedná o severské státy, Francii, Německo, Itálii, ale i Slovensko, kde dochází k porušování pracovních práv jen zřídka.

Česká republika skončila ve skupině zemí zařazených pod číslem 2. Ta je sice druhá nejlepší, dochází k ní ovšem k "opakovanému porušování práv". Stejně byly konfederací ohodnoceny pracovní podmínky v Kanadě, Portugalsku, Irsku nebo na Novém Zélandu.

Ve světě stále častěji dochází zejména k omezování svobody projevu a shromažďování - tyto typy restrikcí od roku 2015 vzrostly o 22 procent. V celkem 68 procentech států světa nemají právo na stávku, v 58 procentech zemí nejsou chráněni pracovním právem a například 57 procent zemí nepřipouští kolektivní vyjednávání.

"Jsme svědky uzavírání demokratického prostoru a nárůstu nejistoty, strachu a zastrašování pracujícího lidu. Rychlost, s jakou jsou práva napadána, se stále zrychluje," upozorňuje generální tajemnice ITUC Sharan Burrowová. Podle ní jde o alarmující trend nejen pro pracující, ale i pro jejich rodiny.

Jako nejhorší regiony letošní index hodnotí Střední východ a Severní Afriku, na opačné straně porovnání se umístila Evropa. I přesto konfederace zemím starého kontinentu vytýká hlavně selhání ohledně plnění závazků vůči uprchlíkům, a to včetně jejich práva na práci.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy